Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie w dniu 29.02.2020 r. otwiera dla zwiedzających swoje ekspozycje stałe.

Spójrz na świat z nowej perspektywy. Nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie.

Zabytkowy budynek Pawilonu Okocimskiego zlokalizowany w urokliwym Lesie Wolskim zyska zupełnie nowe oblicze, które jesteśmy przekonani zachwyci krakowian. Wykwalifikowani edukatorzy zadbają o to, aby w zupełnie nowy sposób spojrzeć na otaczającą nas przyrodę, której jesteśmy częścią. W tym spojrzeniu kluczowe jest właśnie pojęcie symbiozy.

Gospodarzami naszego centrum są mieszkańcy Lasu Wolskiego – borsuk, puszczyk i rzekotka. To właśnie oni zabiorą zwiedzających w niezwykłą podróż, której doświadczają każdego dnia. Ich opowieść sprawi, że spojrzycie na las z zupełnie innej perspektywy.  Zwiedzanie Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” to  niezwykły spacer pokazujący, że leśne życie nigdy nie zasypia.

W sali dziennej poznacie wyjątkową sieć zależności tworzących świat przyrody, z którym jesteśmy nierozerwalnie połączeni. Nasza wystawa to nie ekspozycje, wokół których będziecie przechadzać się patrząc z daleka. Zaprosimy Was do wspólnego odkrywania, sprawdzania i doświadczania wszystkimi zmysłami. Ich wykorzystanie będzie nieodzownym elementem uczestnictwa w leśnym spektaklu w sali nocnej, w której każdy zostanie zaproszony do wspólnej przygody ze zwierzętami Lasu Wolskiego. Dowiecie się, że powiedzenie „o czym szumią drzewa”, to nie tylko przenośnia, a każdy las ma swoją niepowtarzalną historię przekazywaną z pokolenia na pokolenie wszystkim jego mieszkańcom.

CEE „Symbioza” to nie tylko ekspozycje stałe, to również przestrzeń do organizacji różnego rodzaju warsztatów ekologiczno-przyrodniczych. Dysponujemy ciekawie zaaranżowaną „Salą pól i łąk”, pracownią ceramiczną wyposażoną w piec ceramiczny oraz piec do wypału szkła metodą fusingu oraz bogato wyposażoną pracownią kulinarną, w której poczujecie się jak prawdziwy szef restauracji. Las to bowiem bogate źródło pożywienia oraz miejsce niekończących się inspiracji, dzięki którym weźmiecie udział w zajęciach z pogranicza ekologii oraz sztuki.

Las Wolski zlokalizowany w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym jest ważnym punktem na krakowskiej mapie i wierzymy, że zachwyci Was swoim urokiem o każdej porze roku. Już latem strudzonym spacerowiczom zaoferujemy odpoczynek na leżakach, które będzie można bezpłatnie wypożyczyć w recepcji naszego centrum. Marzyciele będą mogli pobujać w obłokach na rozwieszonych hamakach. Dla aktywnych proponujemy wypożyczenie sprzętu sportowego takiego jak łuki, piłki do gry, badminton itp. Na miłośników spokojnego relaksu będą czekały sztalugi do malowania oraz półka z książkami. Na Polanie Lea, na której zlokalizowany jest nasz budynek, można zmierzyć się również z grą  terenową, pozwalającą na sprawdzenie jak wiele kryje w sobie „leśna cisza”.

„Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” zaprasza do siebie uczniów, młodzież oraz osoby prywatne.