Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” w Krakowie wraz z pożegnaniem wakacji zakończyło swój pierwszy cykl edukacyjno-przyrodniczy pt. „Lato z Symbiozą”. Bohaterem każdego tygodnia była inna roślina, stanowiąca motyw przewodni dla prowadzonych zajęć.

Ukazana w ten sposób różnorodność świata przyrody, pomimo niezwykle trudnego czasu pandemii i licznych ograniczeń z tym związanych, przyciągnęła rekordową ilość ponad 2500 odwiedzających. Centrum pomogło krakowianom odkryć na nowo ciekawość i radość z przebywania w naturze stając się jednym z najbardziej popularnych miejsc na mapie miasta.
W stosunkowo krótkim czasie, dzięki różnorodności prowadzonych form edukacji przyrodniczej, Centrum odwiedzały nie tylko całe rodziny z dziećmi, lecz także seniorzy, półkolonie i liczne instytucje pożytku publicznego.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie baner_warsztaty5.jpeg

W Symbiozie honorowano również program Rodzina 3+, a dzięki doświadczonej kadrze Edukatorów przyrodniczych Centrum stało się częścią terapii podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Szpitalu Klinicznym im. Józefa Babińskiego.

Podczas wakacji zaprezentowano odwiedzającym liczne ekologiczne rozwiązania zastosowane w zabytkowym Pawilonie Okocimskim. Można było dowiedzieć się m.in. jak w panelach fotowoltaicznych powstaje prąd, czym jest zielony dach oraz dlaczego woda w budynku ma zielony kolor.

Ważnym punktem programu wakacyjnego okazało się tzw. „śniadanie na trawie”. Krakowianie bardzo chętnie decydowali się rozpocząć swój dzień od porannego śniadania w kontakcie z naturą. Każdy miał także okazję, by spróbować swoich sił i „wytworzyć” prąd na specjalnym rowerze elektrycznym, jednocześnie ładując swój telefon czy tablet. Po wysiłku można było odpocząć w cieniu drzew leżąc na wypożyczonym leżaku, hamaku lub kocyku.


Różnorodne formy warsztatów obejmowały tematykę ceramiczną, przyrodniczą oraz w duchu zero-waste. Uczestnicy zajęć mogli wziąć udział w pokazach majsterkowania czy wytworzyć własne naturalne kosmetyki. Dodatkowo ofertę „Symbiozy” dopełniały zajęcia praktyczne z ogrodniczego ABC, promujące permakulturowy sposób uprawy roślin.

Warsztaty łącznie zainteresowały ponad 680 osób, co wyraźnie pokazało jak duży tkwi potencjał w zajęciach odbywających się wyłącznie na świeżym powietrzu, w cieniu dużego zadaszonego tarasu Centrum. Niezwykle ciepło przyjęto także zorganizowane plenery malarskie, dzięki którym można było trafić w nowe, nieodkryte dotąd miejsca Lasu Wolskiego i uwolnić swoją artystyczną duszę.

Żeby tego było mało, bezpośredniego obcowania z przyrodą można było doświadczyć także podczas spacerów przyrodniczych – Edukatorzy CEE „Symbioza” oprowadzili podczas nich kilkaset osób w dosłownie każdej grupie wiekowej. Po skończonym spacerze uczestnicy mogli wziąć udział w licznych grach terenowych zachęcających do dodatkowych aktywności.

Co ważne, w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” znajdują się ekspozycje stałe, które dzięki wprowadzeniu nowatorskich rozwiązań zamknęły las w budynku – można było go poznać z zupełnie innej perspektywy. Perspektywy, która przedstawiona została z punktu widzenia jego mieszkańców, którzy są zarówno patronami, jak i gospodarzami Centrum – Borsuka, Puszczyka i Rzekotki.


Warto wspomnieć, że w trakcie największych obostrzeń związanych z pandemią „Symbioza” niezmiennie i intensywnie kontynuowała pracę, przenosząc swoje działania do Internetu. Dzięki temu powstało ponad 60 filmów przyrodniczych. Edukatorzy zabrali krakowian na wirtualne spacery po użytkach ekologicznych, odkrywali tajemnice miejskiej natury czy promowali ekologiczne gotowanie i wykonywanie prostych przedmiotów zero-waste.

Centrum aktywnie włączyło się również w zdalne nauczanie odpowiadając na liczne apele rodziców i nauczycieli. Dzięki temu powstała seria e-lekcji zgodnych z podstawą programową.

Nie sposób zaprzeczyć, że w Lesie Wolskim powstało wyjątkowe miejsce, w którym wszyscy możemy na chwilę zatrzymać się i inaczej spojrzeć na otaczający nas świat i przyrodę – w końcu hasło przewodnie Centrum mówi o zmianie perspektywy patrzenia, dzięki czemu możemy więcej zrozumieć i na pewno wiele się nauczyć.

Organizatorzy nie spoczywają na laurach – zaprezentowali już nową ofertę pt. „Jesień z Symbiozą”. Tym razem to nie rośliny, a leśne zwierzęta będą głównym tematem prowadzonych zajęć. Spieszcie się – w wakacje na niektóre atrakcje trzeba było zapisywać się z miesięcznym wyprzedzeniem!