Wiemy, że dorośli, tak jak i dzieci, potrzebują kontaktu z naturą. Dlatego całą sobotę – 15 kwietnia przeznaczamy tylko dla Was (tylko 18+).

Jeśli chcecie nauczyć się, jak przy pomocy dłuta i noża wydobyć z drewna jego piękną i praktyczną stronę albo po prostu chcecie spróbować czegoś zupełnie nowego, to nie może Was zabraknąć w Symbiozie.

Leśne rzemiosło wymyśliliśmy też po to, żebyście Wy, dorośli, znaleźli choć odrobinę czasu dla siebie w codziennym pędzie, zwolnili (zostawili dzieci u dziadków lub u znajomych) i posiedzieli wspólnie z nami przy ciepłym ognisku. Spotkacie przy nim ludzi, dla których las jest życiową pasją, nabędziecie nowe umiejętności, a przy okazji zastanowimy się, jak przez wieki zmieniała się rola drewna i funkcja lasu.

Plan aktywności jest następujący:

10:00 – 11:30 Try stick – warsztaty z technik precyzyjnego strugania i używania nożyka

11:30 – 13:00 Historie spisane w drewnie – drzeworyt langowy

Czas trwania: 180 minut.

Pomiędzy aktywnościami przewidujemy krótką przerwę dla nabrania sił.

13:00 – 14:30 Try stick – warsztaty technik precyzyjnego strugania i używania nożyka

14:30 – 16:00 Historie spisane w drewnie – drzeworyt langowy

Czas trwania: 180 minut.

Pomiędzy aktywnościami przewidujemy krótką przerwę dla nabrania sił.

Wydarzenia są przeznaczone dla osób dorosłych.

Dobra zabawa i uwalniająca od wszelkich trosk praca z tworzywem – gwarantowane!

Miejsce zarezerwujesz tutaj


Try stick – warsztaty z technik precyzyjnego strugania i używania nożyka

Tytułowy Try stick można by nazwać po polsku „ćwiczebnym patykiem”. To tak naprawdę kawałek drewna – patyk, na którym przy użyciu nożyka uczymy się różnych technik strugania. Podczas zajęć poćwiczymy zacięcia, czyli otwory i łączenia wykonane w świeżym drewnie. Mogą się one przydać podczas obozowania w lesie, ale nie tylko. Każdy z uczestników będzie miał okazję do wystrugania haczyków do powieszenia kociołka nad ogniskiem, nacięć służących do precyzyjnego odłamywania fragmentów patyka i zawiasów pozwalających na połączenie dwu drewnianych elementów w taki sposób, że oba pozostają ruchome i wielu innych.

Czas trwania: 90 minut

Historie spisane w drewnie – drzeworyt langowy

Wykorzystując wiedzę na temat wewnętrznej budowy drzewa, przejdziemy przez całość procesu tworzenia drzeworytów, od przygotowania projektu, przez wycięcie dłutami i specjalnymi narzędziami tła aż po odbicie gotowych drzeworytów. Przyjdź do nas i przekonaj się, jak przyjemna może być praca z drewnem. Dzięki tym warsztatom dowiesz się jak wiele mamy wspólnego z rosnącymi w naszym otoczeniu drzewami. Rosnąc i dojrzewając, zbieramy bowiem doświadczenia, które pozostawiają w nas ślady. Podobnie jest z drzewami, które przyrastając w słojach, co roku zapisują historię dotyczące swojego życia. Opowieści te są indywidualne dla danego drzewa i tworzą niepowtarzalny wzór. Podczas warsztatu posłuchamy historii drzewa – lipy, która użyczyła nam materiału do wykonania naszych prac.

Czas trwania: 90 minut