Kim są bohaterowie Soboty w Symbiozie?

Kwiaty – zachwycają różnorodnością kształtów, urzekają bogactwem barw, a przy bliższym kontakcie zaskakują strukturą i kruchością. Ich zapach rozpala wspomnienia, rzuca czar i niejednokrotnie cofa czas do okresu dzieciństwa. Czy zastanawialiście się po co to wszystko? Jaka jest geneza tak teatralnie wykreowanej w toku ewolucji sztuki roślin? Co mają z tym wszystkim wspólnego owady?

Owady – nasza planeta bezsprzecznie jest w ich władaniu! Potrafią w zasadzie wszystko: latać, pływać, kopać, biegać, skakać, a nawet świecić. Zapylają rośliny, więc osiem miliardów ludzi (Ty i ja też) zje dzisiaj posiłek dzięki ich ciężkiej pracy. Wywołują fascynację metamorfozą, były inspiracją dla poetów i wynalazców, a także postrachem w filmach. Dlaczego odniosły taki sukces na ziemi? Skąd się biorą ich nadzwyczajne zdolności i supermoce? Co mają wspólnego z kwiatami?

Wszystkiego dowiecie się w sobotę. Jest w czym wybierać.

Zajęcia dla dzieci

Sobotnie przedpołudnie

Warsztaty Między kwiatem a owadem – zachwyć się i zrozum

10:00 – 11:00 Leśna owadziarnia

11:15 – 12:00 Kwiatowe eko-printy 

Czas trwania: 120 minut.

Sobotnie popołudnie

Warsztaty Między kwiatem a owadem – zachwyć się i zrozum

10:00 – 11:00 Leśna owadziarnia

11:15 – 12:00 Kwiatowe eko-printy 

Czas trwania: 120 minut.

Pomiędzy aktywnościami przewidujemy krótką przerwę dla nabrania sił. Wydarzenia są przeznaczone dla rodzin z dziećmi od piątego roku życia. W naszym Centrum bawimy się rodzinnie, dlatego każdy uczestnik musi posiadać swój bilet (zarówno opiekunowie, jak i dzieci).

Czego możecie się spodziewać

Leśna owadziarnia (warsztaty połączone z leśną mikrowyprawą)

W trakcie spotkania wykonamy różnymi technikami plastycznymi owady z Lasu Wolskiego. Zanim to się jednak stanie wyruszymy na mikrowyprawę, aby sprawdzić, gdzie mieszkają i jak wyglądają mali mieszkańcy lasu. Każdy uczestnik będzie mógł sprawdzić się w roli entomologa, czyli badacza owadów, a także spróbować je złapać za pomocą profesjonalnego sprzętu. Dowiemy się także, jak prawidłowo używać mikroskopu, aby odkryć niewidoczny gołym okiem owadzi makroświat.

Kwiatowe eko–printy (warsztaty botaniczno-upcyklingowe)

Uczestnicy wykonają kwiatowe kompozycje, przyozdabiając lniane torby własnym eko–printem. W ten sposób powstaną wielorazowe torby ukazujące piękno barw majowego lasu. Uczestnicy zajęć sprawdzą w jaki sposób zbudowane są rośliny kwitnące wiosną i czym się różnią od innych. Będzie także okazja do tego, aby popatrzeć na kwiaty z perspektywy owada i podjąć się ciężkiej pracy zapylacza. Pamiątką z tego warsztatu będzie nie tylko wiedza i radość, ale i praktyczna torba.

Las oczami małego zwierzaka

11:00 – 12:30 Spacer leśny z edukatorem

Jak nazywa się dziecko sarny? Ile młodych może mieć dzik? Czy wolno zabierać do domu znalezione pisklęta? Z takimi pytaniami w głowie zaczniemy nasz wiosenny spacer! Razem z Wami zatopimy się w zieleń Lasu Wolskiego, aby zgłębić tajemnice leśnych dzieci i ich rodziców. Różnorodne gry i zabawy pozwolą nam poznać zwyczaje leśnych zwierząt. Postaramy się wczuć w rolę mieszkańców lasu i przekonamy się czy leśne zwierzaki są dobrymi rodzicami.

Usłyszycie m.in:

  • Jak wyglądają i jak się nazywają młode leśnych zwierzaków.
  • Co zrobić, gdy spotkamy w lesie samicę dzika z młodymi?
  • Co to jest kamuflaż i dlaczego jest taki ważny dla młodych zwierząt.

Będziecie mogli podjąć szereg wyzwań i sprawdzić się w praktycznych zadaniach m. in.;

  • Samodzielnie zbudować dom dla dzika i gniazdo dla ptaka.
  • Odnaleźć i dopasować zwierzęce dzieci do ich zwierzęcych rodziców.
  • Pomóc płazom bezpiecznie dojść do zbiorników wodnych.

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem

14:00 – 14:45 Czas na las z Puszczykiem

14:45 – 15:30 Czas na las z Puszczykiem

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem ekspozycji stałej Centrum ukazującej życie lasu w ciągu dnia.

Nie usłyszysz mojego lotu, ale dziś możesz usłyszeć moją opowieść. Jestem Puszczykiem na co dzień podglądającym najwyższą część lasu – niedostępną i odległą od utartych leśnych ścieżek. Korony drzew to moje królestwo. Tu jest mój rodzinny dom. Wraz ze mną oderwiesz się od ziemi i sprawdzisz, jak wiele zaskakujących rzeczy dzieje się tutaj.

Zwiedzanie jest przeznaczone dla dzieci wraz z opiekunami.


Zajęcia dla dorosłych:

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem

11:45 – 12:45 Spojrzenie buka na funkcjonowanie lasu

Zwiedzanie ekspozycji stałej Centrum ukazującej życie lasu w ciągu dnia. Gdybyśmy chcieli odtworzyć historię lasu, najlepiej byłoby zapytać drzewa. To właśnie w nich zapisana jest opowieść o życiu tego ekosystemu. Okazuje się, że nie wszystko zostało już powiedziane, wręcz odwrotnie. A opowieść rozwija się dalej…

Zwiedzanie jest przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych.

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem budynku Centrum

13:00 – 13:45 Wczoraj i dziś Pawilonu Okocimskiego

Przez niemal sto lat od powstania Pawilonu Okocimskiego drzewa na Polanie Lea podrosły na tyle, że roztaczający się niegdyś z jego tarasu przepiękny widok na odległe pasma górskie coraz mocniej rozmywa się i w pamięci, i w rzeczywistości. Jeszcze przed wojną mieściła się tu wzięta kawiarnia wybudowana w pobliżu powstającego kopca Piłsudskiego i zyskującego na popularności Ogrodu Zoologicznego. Znacjonalizowana w nowych warunkach politycznych, nie straciła swojego uroku, a odbywające się tu potańcówki po dziś dzień z rozrzewnieniem wspominają dawni bywalcy. Pawilon na szczęście nie zniknął po przemianach ustrojowych, choć coraz bardziej popadał w zapomnienie, a nawet – ruinę. Dzisiaj mieści się w nim Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, a jego historii nieodmiennie przyglądają się drzewa rosnące w Parku Ludowym, ofiarowanym przed laty mieszkańcom Krakowa.

Zwiedzanie jest przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych.

Bilety i wejściówki tutaj