W piątek 19 maja zapraszamy do Symbiozy na Noc muzeów. Wszystkie aktywności są nieodpłatne. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja na stronie https://bilety.symbioza-krakow.pl/

Działamy według następującego harmonogramu:

17:00 – 18:00

18:00 – 19:00

19:00 – 20:00

20:00 – 21:00

Czas na las z Puszczykiem.

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem ekspozycji stałej Centrum ukazującej życie lasu w ciągu dnia.

Nie usłyszysz mojego lotu, ale dziś możesz usłyszeć moją opowieść. Jestem Puszczykiem na co dzień podglądającym najwyższą część lasu – niedostępną i odległą od utartych leśnych ścieżek. Korony drzew to moje królestwo. Tu jest mój rodzinny dom. Wraz ze mną oderwiesz się od ziemi i sprawdzisz, jak wiele zaskakujących rzeczy dzieje się tutaj.

Zwiedzanie jest przeznaczone dla dzieci od piątego roku życia i opiekunów. Czas trwania: od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, w zależności od preferencji zwiedzających.


18:00 – 18:45

19:00 – 19:45

Czas na nocny las.

Zwiedzanie z edukatorem stałej ekspozycji Centrum ukazującej życie lasu nocą.

Słońce chowa się za widnokręgiem, zapada zmrok, nasze codzienne zajęcia i obowiązki dobiegają końca i sprawiają, że z przyjemnością kładziemy głowy na poduszkach by wypocząć. Czy leśne życie rządzi się takimi samymi prawami? W sali nocnej naszego Centrum przekonasz się, że las jest pod tym względem niepowtarzalnym, funkcjonującym całą dobę ekosystemem. Las nie śpi nigdy. Gdy jedni jego mieszkańcy udają się na spoczynek, dla innych po zmroku zaczyna się czas wzmożonej aktywności. Wyrusz z nami na przyrodnicze śledztwo.

Zwiedzanie jest przeznaczone dla dzieci od piątego roku życia i opiekunów.

Czas trwania: czterdzieści pięć minut.


19:30 – 22:00

Nocne życie lasu

Prezentacja i nocny spacer po Lesie Wolskim.

Wydarzenie poprowadzą edukatorzy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Spacerując po lesie, bardzo trudno jest obserwować dzikie zwierzęta, bo zazwyczaj unikają one spotkania z człowiekiem. Warto pamiętać również o tym, że wiele z nich jest aktywnych głównie w ciągu nocy. Jeśli nie chcemy ich stresować, ich obecność możemy rejestrować, a zwyczaje i aktywność śledzić dzięki użyciu fotopułapek.

Nasze wydarzenie rozpoczniemy od pokazania najciekawszych nagrań uchwyconych na terenie Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Następnie wyruszymy na spacer na Kopiec Piłsudskiego, w czasie którego pokażemy problemy, na które dzika przyroda napotyka coraz częściej. Zanieczyszczenie to już nie tylko pyły, ale również światło czy hałas przez które nie tylko zwierzęta, ale również ludzie tracą swój naturalny rytm.

Spacer rozpocznie i skończy się w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. Będzie się odbywał na utwardzonych drogach – asfaltowych i szutrowych, w trakcie wejdziemy na Kopiec Piłsudskiego. Prosimy o adekwatny ubiór i zabranie ze sobą latarek.

Wydarzenie jest przeznaczone dla rodzin z dziećmi od siódmego roku życia i osób dorosłych.