Serdecznie zapraszamy Was na Sobotę Nocy Świętojańskiej, która w Symbiozie odbędzie się już 17 czerwca.

Noc Świętojańska to wyjątkowa noc pełna magii. To właśnie wtedy lato wkracza do lasu, sprowadzając mityczne kwiaty paproci. Mimo że takie rzeczy dzieją się ciemną nocą i niewielu tak naprawdę je widziało, jesteśmy skłonni przymknąć nieco racjonalne oko mędrca i dzięki temu – szerzej otworzyć serce na doświadczanie natury.

Plan tego niezwykłego dnia wygląda następująco:

Świętojańskie przedpołudnie:

10:00 – 11:00 Warsztaty Wianki pachnące ziołami

11:30 – 12:30 Warsztaty Leśne pastorały

Świętojańskie popołudnie:

13:00 – 14:00 Warsztaty Wianki pachnące ziołami

14:30 – 15:30 Warsztaty Leśne pastorały

Wianki pachnące ziołami

Na naszym warsztacie poznacie sekrety leśnych ziół, doświadczycie ich zapachu, dowiecie się czegoś o ich wyjątkowych właściwości leczniczych. Opowiemy Wam także o ich symbolice i znaczeniu, jakie mają w kulturze słowiańskiej. Każdy z Was będzie mógł poznać proste techniki zaplatania wianków. Z tak udekorowanymi skroniami będziecie mogli powitać nadchodzące lato!

Leśne pastorały

Podczas zajęć doświadczycie nieoczywistych właściwości drzew, poznacie ich niezwykle bogatą symbolikę, zanurzycie się w kulturę słowiańską. Ujawnimy Wam także nieco ich sekretnego życia, a Wy w tym czasie wykonacie z rodziną bogato zdobiony leśny pastorał. Zarówno dzieci, jak i rodzice będą mieli wkład w prace wykonywane podczas warsztatów.

Nocny spacer:

20:00 – 22:00

W Symbiozie z nocną przygodą Wyprawa po kwiat paproci

Tym razem podczas jednej z najdłuższych nocy w roku wyruszymy na wyprawę w poszukiwaniu mitycznego kwiatu paproci. W trakcie wędrówki zobaczymy, jak zmienia się życie lasu w rytmie doby. Nie zabraknie także elementów magicznych i nutki słowiańskiej mitologii oraz… światła. To spacer dla rodzin z dziećmi wypełniony przygodami i radością z nadchodzącego lata.

Świętojańska ciekawostka:

Słowo pastorał wywodzi się z łaciny i dosłownie znaczy kij pasterski. Nie tylko pasterz, ale każdy włóczęga Wam powie, że dobry kij jest bezcenny i na szlaku będzie najwierniejszym towarzyszem. Legenda głosi, że podobno potrafi wskazać drogę, nawet wtedy, gdy zagubicie się w leśnych kniejach.

Słowo wianek natomiast odnosi się do wicia, co ma swoje korzenie w skrętnej naturze tkanej zieleni. Choć brzmi to dość pokrętnie, uplecenie wianka i nałożenie go na głowę (jak głosi plotka niosąca się po Lesie Wolskim) pomaga odnaleźć kwiat paproci podczas nocy świętojańskiej.

Miejsca zarezerwujecie, bilety kupicie tutaj