Jesień…

„Tylko zimno i pada, zimno i pada na to miejsce w środku Europy”
Kazik Staszewski, Cztery pokoje

Cóż poradzić, taka pora roku, czy też, jak to trafnie ujęła pewna niewiasta pełna ogłady, „Sorry (Winnetou), taki mamy klimat”. I choć wypowiadała się o zimie, to wielu z nas sądzi, iż jesień jest równie nieprzyjazna dla turysty-przyrodnika. Mimo to, na przekór jesiennej aurze postaram się dzisiaj zachęcić i zainspirować Was do wyjścia „na pole”, na „dwór”, czy jak kto woli „w outdoor”. Dzisiaj w aktualnościach mniej gadania, a więcej cytowania. Niech lektura tego krótkiego tekstu będzie dla Was prawdziwą wyprawą w otchłań czasu i głębię mądrych myśli, przelewanych na papier, wypowiadanych w filmach czy zamieszczanych w Internecie przez znawców podróży wszelakich i życia w terenie.

A więc, czytelniku drogi – czytaj, chłoń, przyswajaj i …

idźże na pole!

ŚWIAT

„Wydaje mi się, że świat jest największym źródłem podniecenia; największym źródłem wizualnego piękna; największym źródłem intelektualnego zainteresowania. Jest najbardziej znaczącym źródłem w życiu, które sprawia, że warto żyć.”
Sir David Attenborough

PODRÓŻ

„Gdy ciasny gorset cywilizacji ciśnie mnie zbyt mocno, zrzucam go, oddając się odmładzającemu duszę barbarzyństwu i słodkiemu lenistwu.”
George W. Sears, Woodcraft. Sztuka leśnego obozowania

„Wypoczywa się prawdziwie i do dna przez kontakt z przyrodą, której nie można podpatrzeć na żywo i w całej pełni poprzez werandy wczasowych domów czy nawet hoteli i schronisk turystycznych”
Karol Wojtyła, Jan Paweł II. Autobiografia

„Mówią, że podróże kształcą. Jednak wiedza, jaką wynosimy z podróży, to nie tylko uzupełnianie białych plam na mapie, którą mamy w swojej głowie. To nie tylko poznawanie historii związanych z danym miejscem oraz ludzi i ich zwyczajów. To również poznawanie samego siebie. Z pewnością potwierdzi to człowiek, który odbył nie jedną daleką podróż i to na dodatek boso.
Wojciech Cejrowski, Prawo Dżungli & Ale Meksyk

„Czym różni się podróżowanie od turystyki? […] Podróżowanie wymaga motywacji, hartu ducha, zdolności adaptacyjnych, wewnętrznej samodyscypliny, elastyczności przy wyborze rozwiązań w nieprzewidzianych sytuacjach – cech niezbędnych w nieznanym otoczeniu. Podróżowanie jest sztuką wymagającą pasji. […] Turystyka najczęściej kojarzy nam się ze zwyczajnymi, oczywistymi wakacjami, podróżowanie – z zaspokojeniem głodu świata na mniej przetartych szlakach. Podróżnik angażuje się i nieustannie szuka ludzi, przygód, doświadczenia; jego kolega turysta jest pasywny i oczekuje, że przydarzy mu się coś ciekawego […].”
Jacek Pałkiewicz, Syberia. Wyprawa na biegun zimna

„The best thing in life is moving on”, traditional Evenk saying
„Najlepszą rzeczą w życiu jest iść dalej”, tradycyjne powiedzenie Ewenków
Ray Mears, Out on the Land: Bushcraft Skills from the Northern Forest

GÓRY

„Są rozmaite miłości do gór. Najczęściej spotykamy dziś tę, która każde swe spotkanie z górami przelicza na pieniądze. Obok niej umiejscawia się ta, która widzi w górach okazję do wyczynu sportowego; ta miłość wciąż pyta: kto kogo pokona, czy ja góry, czy góry mnie? I jest miłość, która o nic nie pyta, tylko patrzy, słucha, czuje […].”
ks. Józef Tischner, Wolność człowieka gór

„W górach chodzi przede wszystkim o wspólnotę pewnego doświadczenia, którą trudno znaleźć w zwykłym życiu. […] Góry sprawiają też, że człowiek się odpręża, śmieje do rozpuku z byle głupstwa i do pełni szczęścia wystarcza mu to, że może usiąść i pogapić się na zachód słońca albo płonące polana.”
Bear Grylls, Kurz, pot i łzy

PRZYRODA

„Zatrzymuję się między drzewami, słucham jak wiatr szumi w gałęziach i puszczam wszystkie myśli, zmartwienia, troski i problemy. Przyroda mnie leczy. Dodaje energii, nadziei i uspokaja.”
Beata Pawlikowska, beatapawlikowska.com, wpis z 19.04.2021

„Połyskująca biel, lśniący błękit, krucza czerń, ta ziemia w słonecznym świetle wygląda bajkowo. Wzniesienie za wzniesieniem, szczyt za szczytem – spękany, jak żaden na naszej planecie, leży dotąd nieoglądany, nietknięty ludzką stopą dziki ląd […]”
Roald Amundsen