Już 12 stycznia zapraszamy do Symbiozy na Noc Biologów. Połączyliśmy siły z Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademią Nauk, daliśmy szansę studentom, przyszłym biologom. Wszyscy będą zarażać Was swoją pasją.

Wprawdzie to noc, ale będziemy z Wami niemal od samego rana.

Szkoły ponadpodstawowe zapraszamy na dwa bloki wykładów prowadzonych przez naszych edukatorów przyrodniczych.
Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 12 20 18 840.


Prowadzący: Piotr Cypryański, historyk sztuki

Sztuka żyje w ścisłej symbiozie z naturą od zawsze; od kiedy pierwszy artysta obrysował farbą dłoń przyłożoną do ściany jaskini, w której odprawiał swoje obrzędy. Jak ta więź kształtowała się kiedyś, w jaki sposób rozwija się dzisiaj? Prześledzimy kilka przykładów z różnych czasów i miejsc, wspólnie szukając odpowiedzi na pytania. Czy artyści i artystki potrafią działać jak natura? Czego mogą nauczyć się od roślin i od zwierząt? Czy w sztuce wszystko uchodzi płazem?

Prowadzący: Dawid Masło, edukator przyrodniczy

Wykład wraz z aktywizującymi zadaniami dla słuchaczy. Musicie wiedzieć, że natura jest ogromną inspiracją i skarbnicą gotowych rozwiązań z dziedziny architektury. Podczas spotkania sprawdzimy, jakie rozwiązania zaczerpnięte z natury spotkamy na naszych ulicach, w domach oraz sklepach i budowlach sakralnych. Dowiemy się także, jakie materiały używane przez zwierzęta służą także i nam – ludziom. Dlaczego pająki są wybitnymi inżynierami? Borsuki – najlepszymi górnikami? A ptaki – deweloperami? Odwrócimy także perspektywę i spróbujemy wcielić się w rolę leśnych i łąkowych architektów. Architektura, sztuka i piękna przyroda zawsze idą w parze.

Ile piękna jest w przyrodzie, jak przyroda służy sztuce, a sztuka przyrodzie

Prowadząca: Anna Konik, edukatorka przyrodnicza

Czy zwyczajny spacer z psem może zmienić świat? Okazuje się że już zmienił. W 1940 roku taki spacer zmienił świat, a przede wszystkim spojrzenie na relacje człowieka ze sztuką i otaczającą go naturą. Co udało się odkryć podczas spaceru? Na to i wiele więcej pytań odpowiemy podczas wykładu. Zapraszamy na zajęcia, podczas których przekonacie się, jak bardzo inspirująca może być przyroda i jak wiele zawdzięczamy matce naturze. Na koniec zaś odpowiemy na pytanie, czy sztuka może przyczynić się do ochrony otaczającego nas środowiska.

Człowiek w naturze, natura w człowieku

Prowadzący: Jakub Kałużny, edukator przyrodniczy

Jak człowiek pierwotny korzystał z darów natury? Jakie narzędzia tworzył, z jakich materiałów budował schronienia? Czy był integralną częścią przyrody, czy raczej nią rządził? Jak jest w dzisiejszych czasach? Czy istnieje sposób rozważnego korzystania z zasobów przyrody, tak aby jej nie szkodzić, czy raczej pozostało nam ją jedynie chronić? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć podczas wykładu.Rodziny z dziećmi zapraszamy od piątkowego popołudnia aż do ciemnej styczniowej nocy. W tym pakiecie znajdziecie wykłady, warsztaty oraz pokazy.

Rejestracja odbywa się przez naszą stronę: https://bilety.symbioza-krakow.pl/

Galeria osobliwości

Chciałbyś być odkrywcą? Odkryć nowy gatunek? A może stworzyć go całkowicie od zera? Jak wyglądałby świat, gdybyś to Ty go zaprojektował? Dzisiaj dajemy Ci tę szansę! Spróbujmy stworzyć inny świat, nadajmy inny wygląd gatunkom, które nas otaczają! Dostaniesz od nas wymyślną (ale nie wymyśloną!) nazwę istniejącego gatunku, ale tym razem to Ty zdecydujesz, jak będzie on wyglądać. Potem pokażemy Ci, jak on wygląda naprawdę i ocenimy, kto jest bardziej pomysłowy: Ty czy Matka Natura?

Płatki mają swoje zasady. (I kwasy też)

O gustach się nie dyskutuje? Być może, ale dla kwiatów barwa to nie tylko rzecz gustu. Zjawisko zmiany barwy wraz z „wiekiem” płatków, obserwowane od dawna u wielu gatunków, ma swe źródło we właściwościach niektórych roślinnych barwników przypominających papierki wskaźnikowe z chemicznego laboratorium. Uniwersalność, a przy tym piękno dla oka. Zapraszamy na krótką prezentację! A potem… sami zabawimy się w takie kwiatki (patrz niżej).

Kwaśne jest piękne. A zasadowe też niczego sobie.

Mamy wprawdzie elektroniczne mierniki kwasowości, ale w laboratoriach chemicznych (zwłaszcza tych szkolnych) nadal użyteczne są papierki wskaźnikowe, w tym klasyczne „lakmusowe”, które weszły już w porzekadła. A w domu możemy łatwo taki wskaźnik zrobić (i przy okazji sałatkę do obiadu).
Zapraszamy do mini biochemicznego laboratorium kuchennego!

Jakiego koloru jest czarny flamaster?

Żeby odpowiedzieć na to podchwytliwe pytanie (a może spytamy też o barwę zielonego liścia?), wypróbujemy w małej skali i używając prostych narzędzi chromatografię – potężne narzędzie w rękach biologów i chemików (biochemików też!).


autorstwo/prowadzenie:
dr Lucyna Paul, Wydziałowe Centrum Dydaktyki, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
dr Wojciech Paul, Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk

Alicja Bryk, Weronika Chudzik, Magdalena Majda, Agata Tomacha, Mariola Zielińska – studentki Wydziałowego Centrum Dydaktyki, Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego