Zaiste, drzewa to przedziwne i fascynujące istoty. W Symbiozie zwykliśmy nazywać je kosmitami. Choć same w sobie są nieodrodnymi synami i córkami Matki Ziemi, to przecież życiodajną energię czerpią wprost z gwiazd. A konkretnie z jednej z nich – ze Słońca. Niektórzy mówią, że w ich zielonych liściach kryje się tajemnica życia. Otaczają nas praktycznie od zawsze, dając wielu istotom schronienie, ciepło i cień, zapewniając budulec, tlen i węglowodany, dając pożywienie i przechowując wodę, oferując wreszcie wielozmysłowe doznania.

Drzewa są pełne sprzeczności. Przykładowo, i żywe, i martwe zarazem. Widać to doskonale, kiedy popatrzymy na wewnętrzną budowę pnia. Okazuje się bowiem, iż żywe komórki występują tutaj jedynie w cieniutkiej warstwie pod korą i łykiem, zwanej miazgą (czyli kambium, jak mówią biolodzy i leśnicy) i jeszcze głębiej – w postaci miękiszu. Reszta drzewnych tkanek pnia jest uznawana za martwe. A jednak drzewa żyją!

I to nie jednym, a setkami i tysiącami istnień wszystkich istot, które żyją dzięki nim. Począwszy od bakterii i  grzybów, poprzez owady, na ptakach i ssakach skończywszy. Stosunkowo niedawno ukuto określenie „drugie życie drzewa”, czyli tak naprawdę „życie po życiu”. Czy znaczy to, że drzewa mają duszę? Być może. W ujęciu biologicznym chodzi jednak o martwe drewno, które pozostawione w lesie do swobodnego rozkładu staje się miejscem życia niezliczonej rzeszy mniejszych i większych organizmów. Szczątki drzew rozkładają się następnie do prostych związków chemicznych, zapewniając materiał dla kolejnych pokoleń lasu i podtrzymując leśne kontinuum oparte na powtarzających się cyklach życia i śmierci.

Zima to doskonały czas na przyglądanie się drzewom. W innych porach roku nie uda się nam wejrzeć równie głęboko w budowę i splątaną strukturę drzewnych rąk i palców, czyli konarów i gałęzi, uporządkowanych w zgrabne korony drzew. Zimą mamy również jedyną okazję, żeby poćwiczyć rozpoznawanie drzew po pąkach. Choć niełatwa to sztuka, jednak przynosi mnóstwo satysfakcji.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszych zielonych przyjaciołach, zapraszamy do Symbiozy i do Lasu Wolskiego. Zgłębicie tu tajemnice przyrody i będziecie mogli poczuć się częścią natury, która nas otacza!