Biały szum, czyli równomierny dźwięk o wszystkich częstotliwościach słyszalnych dla człowieka, ma szerokie zastosowanie w terapii psychicznej i relaksacji. Możecie go spotkać w otoczeniu przyrody, będzie to na przykład szum liści na wietrze czy dźwięk deszczu. Może być też wytwarzany sztucznie przez wentylator lub suszarkę do włosów. Jego kojący wpływ na psychikę wynika ze zdolności maskowania innych dźwięków, co sprzyja wyciszeniu umysłu i redukcji stresu. Jest również teoria, która mówi, iż biały szum przypomina łagodne i monotonne dźwięki, jakie słyszymy będąc jeszcze w brzuchu u matki. Jednostajne, naturalne dźwięki, takie jak szum fal morskich, plusk deszczu czy odgłosy burzy śnieżnej, są szczególnie efektywne w tworzeniu relaksującej atmosfery.

Naukowcy donoszą, iż „…intensywność białego szumu teoretycznie jest statycznie równomierna w całym paśmie – od zera do nieskończoności, lecz w praktyce przyjmuje się do rozważań tylko pewne zakresy częstotliwości (w akustyce jest to zazwyczaj pasmo słyszalne, od kilkunastu herzów do dwudziestu kiloherców)”.

Szum lasu czy fal morskich działa uspokajająco i pomaga w obniżeniu poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Monotonia i jednostajność tego dźwięku przywodzi na myśl spokojne chwile spędzone na plaży. Dzięki temu może nas to wprowadzać w stan głębokiego relaksu i sprzyjać medytacji. Szum deszczu natomiast jest często wykorzystywany w technikach mindfulness, pomagając skupić się na chwili obecnej. Jego jednostajność i naturalność przywołuje atmosferę bezpiecznego schronienie i działa kojąco na układ nerwowy.

Biały szum, szczególnie w postaci naturalnych dźwięków, jest skutecznym narzędziem pozwalającym uporać się z bezsennością, redukującym stres i poprawiającym koncentrację. Maskując inne dźwięki, tworzy ochronną barierę, która umożliwia głęboki relaks i regenerację psychiczną. Pomaga w odizolowaniu się od otoczenia i wyciszeniu się, sprzyjając tym samym wewnętrznemu spokojowi i zdrowiu psychicznemu.

Zapraszamy do Lasu Wolskiego i Symbiozy w poszukiwaniu białego szumu, Relaks i wyciszenie – gwarantowane!