Na początek nieco teorii. Kinezjologia to nauka o ruchu człowieka. Zajmuje się analizą mechanizmów działania mięśni, stawów, kości oraz układu nerwowego. Termin ten pochodzi od greckich słów kinesis (ruch) i logos (nauka). Kinezjologia łączy w sobie elementy anatomii, fizjologii oraz psychologii. Nauka ta tłumaczy, jak ciało porusza się i jak różne systemy organizmu współpracują podczas aktywności fizycznej. Celem kinezjologii jest zrozumienie, jak i dlaczego poruszamy się w określony sposób oraz jak się ruszać, aby poprawić wydolność fizyczną, zapobiegać urazom i wspierać – jeśli zachodzi taka potrzeba – proces rehabilitacji. Kinezjolodzy pracują w różnych środowiskach, od klinik i szpitali po siłownie i centra sportowe, a my zachęcamy, żeby wybrać się do lasu i właśnie tam zacząć przygodę z ćwiczeniami kinezjologicznymi. Może ją zacząć każda osoba, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. Kierując się kompleksowym podejściem do dbałości o własne zdrowie, zachęcamy do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Niebagatelne znaczenie, oprócz naszego ciała, ma także nasza psychika – a właśnie w otoczeniu lasu i zieleni nasz umysł odpoczywa i się regeneruje.

Zaczynając przygodę z kinezjologią, warto najpierw zrozumieć podstawowe zasady i techniki stosowane w tej dziedzinie. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w rozpoczęciu ćwiczeń.

Edukacja

Podstawowe informacje znajdziesz w naszym tekście. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, obejrzyj kilka filmów na YouTubie i poczytaj o kinezjologii, chociażby w internecie.

Ocena własnej kondycji

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń, sprawdź, czy nic ci nie dolega, czy nie masz jakichś urazów lub chorób, które mogą być przeszkodą w wykonywaniu niektórych ćwiczeń. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Po prostu zacznij

Idź do lasu i zacznij się ruszać! W naszym lesie proponujemy wybór jednej z polan: Bielańskiej, Malczewskiego lub Lea, czyli miejsca, gdzie rośnie trawa i jest trochę wolnej przestrzeni. Zabierz ze sobą coś do picia. Po każdym ćwiczeniu warto napić się wody lub herbatki ziołowej. Wybierz ustronne miejsce i ćwicz – powoli i ze skupieniem. Ma to być czas dla Ciebie, czyli twojego ciała i umysłu. Podstawowym celem ćwiczeń w otoczeniu zieleni jest uzyskanie harmonii pomiędzy dwoma aspektami – psyche i somą. Jeśli na ćwiczenia wybierzesz się z przyjaciółmi, to zadbajcie o spokojną, wspierającą i luźną atmosferę. Wówczas zadbacie również o trzeci z aspektów zdrowia człowieka, czyli o polis – aspekt duchowo-społeczny.

Regularne ćwiczenia

Kluczem do sukcesu w kinezjologii jest regularność. Ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie. Zapraszamy zatem do naszego lasu jak najczęściej!

Świadomość ciała

Kinezjologia kładzie duży nacisk na świadomość ciała i kontrolę nad ruchem. Podczas ćwiczeń należy skupić się na precyzji i jakości ruchów, a nie tylko na liczbie powtórzeń. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne i oddechowe, które wspomagają koncentrację i koordynację.

Jeśli przyszedłeś lub przyszłaś na polanę, to rozgrzewkę masz już za sobą.

Zacznij od ćwiczeń rozciągających. Przeciągaj się jak kot. My to nazywamy sięganiem do Słońca. Stajesz na palcach stóp, a palcami rąk wyciągniętymi jak najwyżej próbujesz dosięgnąć Słońca. Potem wykonaj kilka skłonów i dotknij wyciągniętymi rękami kolan lub stóp.

Napij się wody lub herbatki

Teraz czas na właściwe ćwiczenia

Leśny malarz

Stań naprzeciwko ściany lasu i potraktuj drzewa i zieleń, którą widzisz przed sobą jak żywy obraz. Spróbuj obrysować wyciągniętymi rękoma kontury drzew na tle nieba – najpierw prawą ręką, potem lewą. Ćwiczenie wykonuj od prawej strony do lewej, a potem w drugą stronę. Po dwa, trzy powtórzenia wystarczą.

Napij się wody lub herbatki

Rolo-patyk

Znajdź patyk lub szyszkę o średnicy około 5 cm. Zdejmij buty, zamknij oczy i zacznij stopą rolować – bardzo powoli – zaczynając od palców w kierunku pięty, a potem z powrotem. Wykonaj po pięć powtórzeń na każdą stopę. To w zupełności wystarczy. Ćwiczenie można wykonywać na stojąco lub na siedząco.

Napij się wody lub herbatki

Od nasionka do drzewa

Stań w wolnej przestrzeni, skul się tak, jak najbardziej potrafisz i stój tylko na palcach stóp a rękoma obejmij kolana. Jesteś teraz nasionkiem drzewa z Lasu Wolskiego. Przychodzi wiosna i zaczynasz rosnąć – ale drzewa w naszym lesie nie wzrastają szybko – i Ty również musisz rosnąć powoli. Najpierw wypuszczasz pędy – czyli ręce prostują się w górę, a palce zamieniają się w liście i pędzą do Słońca. Potem bardzo powoli wstajesz, aż do całkowitego wyprostowania i wyciągnięcia ramion w górę. Ćwiczenie powtarzaj pięciokrotnie – ale bardzo powoli.

To tylko niektóre z ćwiczeń, które wykonywaliśmy podczas naszych spacerów z elementami kinezjologii. Pomogą one rozluźnić się i skupić na tym co w Tobie oraz na przyrodzie, która Cię otacza. Pomogą Ci również poprawić mobilność i koordynację ruchową. Pamiętaj, aby zawsze wykonywać je poprawnie i nie forsować się na początku. Regularność i stopniowe zwiększanie intensywności są kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników.

Zapraszamy do Lasu Wolskiego. To idealne miejsce na takie ćwiczenia!