
Najbliższą sobotę, czyli 7 czerwca, zaplanowaliśmy w Symbiozie z rozmachem. Czeka na Was między innymi wieszanie hamaków między drzewami i relaks na łonie natury, proste techniki survivalowe, przyrodnicze ciekawostki nie tylko z lupą i książką w dłoni a przede wszystkim dużo ruchu, który zapewnią nam gry i animacje wśród leśnych ścieżek. Będzie dużo zabawy, szczypta odkrywania, całość doprawimy nutą odpoczynku, a wszystko odbędzie się w rytmie natury i zieleni Lasu Wolskiego. U nas dla wszystkich dzieci świeci słońce i nawet jeśli pogoda spłata figla, nie martwcie się, czekają na Was ciekawe i kreatywne aktywności w naszym budynku. Niezależnie od pogody, ten dzień będzie dla nas wyjątkowy.
Aktywności odbywają się pod hasłem Z hamakiem, lupą i przygodą – Leśny Dzień Dziecka. Odbędą się w dwu turach. Pierwsza rozpocznie się o 10, druga – o 13.15. Pamiętajcie o tym, żeby włożyć wygodne ubranie i odpowiednie obuwie. Zachęcamy również do zabrania własnych smakołyków, bo będzie czas na mikrobiwak.
W tym samym dniu odbędzie się również koncert orkiestry Fundacji Czułej Sztuki. Zapraszamy w podróż przez muzyczne światy. Będzie edukacyjnie, rozrywkowo i różnorodnie. Orkiestra smyczkowa zagra utwory dawne, klasyczne, ale również przygodowe, filmowe i takie, które każdy chętnie zaśpiewa! Podczas wydarzenia będzie można przyjrzeć się instrumentom, porównać skrzypce z wiolonczelą, potańczyć i pośpiewać. Porozmawiamy też o emocjach w muzyce, zastanowimy się, kiedy dźwięki mogą wzbudzić w nas smutek, radość, strach, pobudzić do działania. Namalujemy wspólnie muzyczną tęczę. Popłyniemy pirackim statkiem przez sztorm i wspólnie poszukamy skarbu. Na koniec odnajdziemy wspólnie złoty dźwięk. A dla najodważniejszych młodych uczestników koncertu przewidujemy drobne upominki.

To jeszcze nie wszystko! W ten sam dzień zapraszamy również na premierę questu Zielony skarb Krakowa. Został on przygotowany w ramach współpracy Fundacji Mapa Pasji z Zarządem Zieleni Miejskiej w Krakowie. Jego autorami i autorkami są osoby z niemal całej Europy: Włoch, Hiszpanii, Cypru, Bułgarii, Słowenii, Serbii i Polski, biorące udział w warsztatach tworzeniach questów zrealizowanych w ramach projektów ITOSA finansowanego przez Unię Europejską. W tym międzynarodowym gronie znaleźli się również edukatorzy z Symbiozy.
Questy to zabawa w poszukiwanie skarbu. Czytając wierszowane wskazówki i rozwiązując zagadki uczestnicy i uczestniczki przemierzają całą trasę, żeby na końcu dotrzeć do skarbu. Jest nim skrzynia z pamiątkową pieczęcią. Questy są dostępne w formie papierowych kart wypraw na stronie www.questy.org.pl oraz w bezpłatnej aplikacji mobilnej Questy – Wyprawy Odkrywców. Quest po Lesie Wolskim można przemierzać w wersji polskiej i angielskiej. Jego trasa liczy 3 kilometry, a spacer po lesie z rozwiązywaniem zagadek trwa około 1,5 godziny.
Na grę będzie można się wybrać w dowolnym momencie, ale zapraszamy zwłaszcza w tę czerwcową sobotę, ponieważ to wtedy przy Pawilonie Okocimskim w Lasku Wolskim stanie namiot programu Questy – Wyprawy Odkrywców„, a w nim będzie można:
- wyrzeźbić własną pieczęć questową w gumce myszce, podobną do tych, jakie znajdują się w skrzyniach ze skarbami,
- zaopatrzyć się w profesjonalnie wydrukowane ulotki questów z Krakowa i okolic,
- odebrać zdobyte odznaki questowe,
- ukończyć okolicznościowy quest-spotkanie dostępny tylko w tym dniu,
- spotkać zespół programu Questy – Wyprawy Odkrywców, wolontariuszy i innych questowiczów.
A zatem
„chodź na spacer z questem,
w miejscu uwielbianym przez krakowian jesteś”.
Zielony Skarb Krakowa pobierzesz tutaj.