Audioprzewodniki

Stałą ekspozycję naszego Centrum można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Przygotowaliśmy dla Was pięć scenariuszy – trzy historie opowiadane przez borsuka, puszczyka, rzekotkę i dwie, których narratorami są drzewa żyjące z nami w symbiozie – buki. Wszystkie ukazują życie lasu w ciągu dnia.

Opowieści borsuka, puszczyka i rzekotki są przeznaczone dla rodziców i opiekunów z młodszymi dziećmi, opowieści buków – dla młodzieży i osób dorosłych. Nasz leśny świat będziecie mogli odkrywać we własnym tempie – w kolejnych punktach Waszej wyprawy możecie spędzić tyle czasu, ile będziecie chcieli. Pamiętajcie jednak, że całe zwiedzanie jest zaplanowane na 45 minut.

Poznajcie zatem życie lasu z odmiennej perspektywy. Opowieści snute przez naszych bohaterów sprawią, że zobaczycie las ich oczami.

Miejsca zarezerwujecie i bilety kupicie tutaj.

Ceny biletów można sprawdzić tutaj.

Czas na las z borsukiem

To ja – borsuk. O tej porze mam wprawdzie w zwyczaju spać w podziemnym apartamencie razem z całą moją rodziną. Dla Was zrobię jednak wyjątek i będę Waszym przewodnikiem po najniższej warstwie lasu, odkrywając przed Wami jej sekrety. Mimo panującego mroku pełno tu życia, a wszyscy jej mieszkańcy są wyjątkowi.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam, bo mam wiele historii do opowiedzenia.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Grafika przedstawiająca borsuka z lornetką w otoczeniu trawy oraz grzybka, na beżowym tle
Grafika przedstawiająca rzekotkę z lornetką w otoczeniu liścia paproci, czerwonych grzybów i szarego podestu

Czas na las z rzekotką

Jestem rzekotką i dziś będę szeptać Ci do ucha opowieści o tym, jak las wygląda z perspektywy tak małego zwierzątka jak ja. W ciągu dnia zazwyczaj wyleguję się na liściach krzewów i drzew, dlatego doskonale orientuję się, co dzieje się w lesie i wiem, co w trawie piszczy.

Jeśli chcesz posłuchać, co mam Ci do powiedzenia, zapraszam na wspólne zwiedzanie. Wyrusz razem ze mną ku leśnej przygodzie.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Czas na las z puszczykiem

Poruszam się bezszelestnie. Nie usłyszysz więc szumu moich skrzydeł, ale możesz posłuchać mojej opowieści. Jestem puszczykiem i na co dzień przebywam w najwyższej i niedostępnej dla Was części lasu, wysoko nad ścieżkami i bezdrożami. Korony drzew to moje królestwo. To tutaj jest mój rodzinny dom. Wraz ze mną oderwiesz się od ziemi i sprawdzisz, jak wiele zaskakujących rzeczy tu się dzieje.

Zapraszam Cię zatem, pora na wysokie loty!

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Grafika przedstawiająca puszczyka na gałązce z lornetką w otoczeniu krzewów i zielonego okregu
Grafika drzewa buk

Opowieść buka o swoim życiu

W lesie wszystko odbywa się według naturalnego rytmu. Każde drzewo, nawet to największe, swój początek miało w ściółce, każde było kiedyś nasionkiem, które opadło z drzewa, przyleciało niesione przez wiatr czy przetransportowane w dziobie sójki. O wyjątkowości drzew i ich fascynującym życiu opowie Wam nie kto inny jak samo drzewo: buk z Lasu Wolskiego.

Opowiedziana przezeń historia pozwoli Wam zrozumieć nie tylko budowę buka, ale również sposób, w jaki funkcjonuje ten niezwykły organizm, wzbudzając przy tym refleksję nad tym, ile drzewa jest… w nas samych.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Opowieść buka o lesie

Gdybyśmy chcieli odtworzyć historię lasu, najlepiej byłoby porozmawiać z drzewami. To właśnie one przechowują opowieści o życiu tego ekosystemu. Okazuje się, że nie wszystko zostało jeszcze powiedziane i niejedna historia wciąż czeka na swojego narratora.

Zapraszam Was do tajemniczego i tylko pozornie niedostępnego świata leśnych relacji, który, jak się przekonasz, funkcjonuje bardzo podobnie do naszego. Trafisz tu i na matczyną miłość i troskę, jak i zaciekłą konkurencję, na przyjazne gesty, sekretne pakty i rozpychanie się łokciami.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Grafika drzewa buk