Dla rodzin z dziećmi

Rezerwacji można dokonać na tej stronie.

Ceny biletów można sprawdzić tutaj.

Zwiedzanie wystawy przyrodniczej z edukatorem

Dla dzieci od 5 do 14 lat

Czas na las

Poznajcie całą rodziną życie lasu oczami jego mieszkańców i wyruszcie razem z nimi ku fascynującej przygodzie. Posłuchajcie opowieści Borsuka, Rzekotki i Puszczyka i doświadczcie tego, jak funkcjonuje leśny ekosystem. Do wyboru macie trzy ścieżki zwiedzania wystawy, przedstawiające historie życia toczące się codziennie w różnych warstwach lasu.

Warto wiedzieć

  • Wystawa zawiera trzy opcje zwiedzania. Zmieniają się one w cyklu tygodniowym. W każdej ścieżce spotkacie innego bohatera: Borsuka, Rzekotkę i Puszczyka, którzy opowiadają o poszczególnych piętrach lasu.
  •  Zwiedzanie odbywa się z edukatorem przyrodniczym.
  •  Wystawa jest multisensoryczna i angażuje swoją interaktywnością uczestników.
  •  Czas trwania to 45 minut.
  •  Limit osób, które mogą równocześnie zwiedzać wystawę przyrodniczą to 15 osób. Dzięki temu zapewniamy Wam odpowiedni komfort.

Rezerwacji na konkretne ścieżki zwiedzania dokonacie na tej stronie.

Czas na nocny las

Niech cała Wasza rodzina przekona się, jak wygląda życie nocnych mieszkańców lasu. Odwiedźcie nasz przyrodniczy escape room i wyruszcie na przyrodnicze śledztwo, żeby odkryć, co pewnej nocy wydarzyło się na leśnej polanie. Pamiętajcie las nigdy nie śpi, nawet gdy słońce chowa się za widnokręgiem i zapada zmrok.

Warto wiedzieć

  • Rodziny przez cały czas biorą aktywny udział w rozwiązywaniu zadań, podobnie jak w escape roomie.
  • Wystawa jest zaciemniona, projekcjami multimedialnymi.
  • Czas trwania to 45 minut.
  • Limit osób, które mogą równocześnie zwiedzać wystawę przyrodniczą to 15 osób. Dzięki temu zapewniamy Wam odpowiedni komfort.

Rezerwacji dokonacie na tej stronie.

Dla dzieci powyżej 14 lat

Czas na las

Gdybyśmy chcieli odtworzyć historię lasu, najlepiej byłoby podyskutować z drzewami. Okazuje się, że nie wszystko zostało jeszcze powiedziane i niejedna historia wciąż czeka na odkrycie. Zapraszamy Was do tajemniczego i tylko pozornie niedostępnego świata leśnych relacji, który, jak się przekonacie, funkcjonuje bardzo podobnie do naszego.

Warto wiedzieć

  • Do wyboru są dwie ścieżki zwiedzania mówiące o budowie drzewa oraz relacjach drzew w ekosystemie lasu.
  • Czas trwania to 60 minut.
  • Zwiedzanie odbywa się zawsze z edukatorem przyrodniczym.
  • Wystawa jest mulitsensoryczna i angażuje swoją interaktywnością uczestników.
  • Limit osób, które mogą równocześnie zwiedzać wystawę to 15 osób. Dzięki temu zapewniamy Wam odpowiedni komfort.

Rezerwacji dokonacie na tej stronie.

Zwiedzanie wystawy przyrodniczej z audioprzewodnikiem

Stałą ekspozycję naszego Centrum można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Przygotowaliśmy dla Was pięć scenariuszy – trzy historie opowiadane przez borsuka, puszczyka, rzekotkę i dwie, których narratorami są drzewa żyjące z nami w symbiozie – buki. Wszystkie ukazują życie lasu w ciągu dnia.

Opowieści borsuka, puszczyka i rzekotki są przeznaczone dla rodziców i opiekunów z młodszymi dziećmi, opowieści buków – dla młodzieży i osób dorosłych. Nasz leśny świat będziecie mogli odkrywać we własnym tempie – w kolejnych punktach Waszej wyprawy możecie spędzić tyle czasu, ile będziecie chcieli. Pamiętajcie jednak, że całe zwiedzanie jest zaplanowane na 45 minut.

Poznajcie zatem życie lasu z odmiennej perspektywy. Opowieści snute przez naszych bohaterów sprawią, że zobaczycie las ich oczami.

Miejsca zarezerwujecie i bilety kupicie tutaj.

Ceny biletów można sprawdzić tutaj.

Czas na las z borsukiem

To ja – borsuk. O tej porze mam wprawdzie w zwyczaju spać w podziemnym apartamencie razem z całą moją rodziną. Dla Was zrobię jednak wyjątek i będę Waszym przewodnikiem po najniższej warstwie lasu, odkrywając przed Wami jej sekrety. Mimo panującego mroku pełno tu życia, a wszyscy jej mieszkańcy są wyjątkowi.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszam, bo mam wiele historii do opowiedzenia.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Grafika przedstawiająca borsuka z lornetką w otoczeniu trawy oraz grzybka, na beżowym tle
Grafika przedstawiająca rzekotkę z lornetką w otoczeniu liścia paproci, czerwonych grzybów i szarego podestu

Czas na las z rzekotką

Jestem rzekotką i dziś będę szeptać Ci do ucha opowieści o tym, jak las wygląda z perspektywy tak małego zwierzątka jak ja. W ciągu dnia zazwyczaj wyleguję się na liściach krzewów i drzew, dlatego doskonale orientuję się, co dzieje się w lesie i wiem, co w trawie piszczy.

Jeśli chcesz posłuchać, co mam Ci do powiedzenia, zapraszam na wspólne zwiedzanie. Wyrusz razem ze mną ku leśnej przygodzie.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Czas na las z puszczykiem

Poruszam się bezszelestnie. Nie usłyszysz więc szumu moich skrzydeł, ale możesz posłuchać mojej opowieści. Jestem puszczykiem i na co dzień przebywam w najwyższej i niedostępnej dla Was części lasu, wysoko nad ścieżkami i bezdrożami. Korony drzew to moje królestwo. To tutaj jest mój rodzinny dom. Wraz ze mną oderwiesz się od ziemi i sprawdzisz, jak wiele zaskakujących rzeczy tu się dzieje.

Zapraszam Cię zatem, pora na wysokie loty!

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Grafika przedstawiająca puszczyka na gałązce z lornetką w otoczeniu krzewów i zielonego okregu

Opowieść buka o swoim życiu

W lesie wszystko odbywa się według naturalnego rytmu. Każde drzewo, nawet to największe, swój początek miało w ściółce, każde było kiedyś nasionkiem, które opadło z drzewa, przyleciało niesione przez wiatr czy przetransportowane w dziobie sójki. O wyjątkowości drzew i ich fascynującym życiu opowie Wam nie kto inny jak samo drzewo: buk z Lasu Wolskiego.

Opowiedziana przezeń historia pozwoli Wam zrozumieć nie tylko budowę buka, ale również sposób, w jaki funkcjonuje ten niezwykły organizm, wzbudzając przy tym refleksję nad tym, ile drzewa jest… w nas samych.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Gdybyśmy chcieli odtworzyć historię lasu, najlepiej byłoby porozmawiać z drzewami. To właśnie one przechowują opowieści o życiu tego ekosystemu. Okazuje się, że nie wszystko zostało jeszcze powiedziane i niejedna historia wciąż czeka na swojego narratora.

Zapraszam Was do tajemniczego i tylko pozornie niedostępnego świata leśnych relacji, który, jak się przekonasz, funkcjonuje bardzo podobnie do naszego. Trafisz tu i na matczyną miłość i troskę, jak i zaciekłą konkurencję, na przyjazne gesty, sekretne pakty i rozpychanie się łokciami.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze

Z naszej miłości do przyrody, pasji i własnych rodzinnych doświadczeń stworzyliśmy różnorodne warsztaty, dzięki którym cała rodzina, przebywając wspólnie w naturze, wzmocni łączące ją więzi. Wpłynie to pozytywnie na stosunki między rodzeństwem i pomoże w budowaniu relacji rodziców i dzieci. Zdobędziecie także nowe, przydatne umiejętności i sporą dawką rzetelnej wiedzy.

Warto wiedzieć

  • Warsztaty podzielone są tematycznie na przyrodnicze, ekologiczne, ceramiczne, zero waste oraz różnorodne formy pośrednie wychodzące poza utarte schematy i nie dające się jednoznacznie zakwalifikować, co zresztą stanowi o ich wyjątkowości.
  • Czas trwania od 45 do 120 minut. Prosimy o każdorazowe sprawdzanie czasu trwania. W zależności od poruszanego zagadnienia może on znacznie się różnić.
  • Zajęcia zawierają część terenową, teoretyczną i praktyczną w różnych proporcjach.
  • Tematy zmieniają się zgodnie z rytmem pór roku i w cyklu tygodniowym. Organizujemy także wyjątkowe warsztaty tematyczne, które przeprowadzamy jedynie raz w roku.
  • Warsztaty, zależnie od tematu, polegają na wykonaniu przez uczestnika konkretnej pracy, na przykład plastycznej, bądź tłumaczeniu konkretnych zagadnień w oparciu o wspólną pracę grupy na przygotowanych eksponatach.

Rezerwacji dokonacie na tej stronie.

Spacery leśne

Las to nieograniczona przestrzeń pomysłów, przygód i czasu na budowanie pozytywnych relacji między rodzicami i dziećmi. Jesteśmy z Wami w lesie po to, żeby wspólnie się bawić, razem chłonąć piękno otaczającego nas świata przyrody, przeżywać emocje i dzielić się nimi. Z nami zaznajomicie się również ze specjalistycznym sprzętem i poznacie naukowe podejście do rozwiązywania problemów bądź po prostu zrelaksujecie się i złapiecie chwilę oddechu.

Warto wiedzieć

  • Spacery podzielone są tematycznie na survivalowe, bushcraftowe, przygodowe, baśniowe, nocne, przyrodnicze, naukowe i włóczęgowe. Tak szeroki wachlarz form pozwala nam śmiało przełamywać schematy, w czym jesteśmy często pionierami.
  • Czas trwania od 60 do 180 minut. Prosimy o każdorazowe sprawdzanie czasu trwania. W zależności od poruszanego zagadnienia może on znacznie się różnić.
  • Spacery nie są zwykłą przechadzką, zawierają aktywizujące formy angażujące rodziny do wspólnego działania.
  • Teren, jaki pokonujemy, ma różny stopień trudności, ale zawsze dostosowany do wieku uczestników i tematu spaceru.
  • Tematy zmieniają się w rytm pór roku i w cyklu tygodniowym. Organizujemy także niezwykłe spacery tematyczne, na przykład nocne i naukowe, które odbywają się jedynie kilka razy w roku.
  • Należy pamiętać o ubiorze dopasowanym do lasu oraz warunków pogodowych.

Rezerwacji dokonacie na tej stronie.