Dla dorosłych

W celu zarezerwowania miejsca na zajęcia prosimy o kontakt z recepcją Centrum pod numerem telefonu: 12 201 88 40 lub adresem e-mail: biuro@symbioza-krakow.pl.

Zwiedzanie wystawy przyrodniczej z edukatorem

Gdybyśmy chcieli odtworzyć historię lasu, najlepiej byłoby podyskutować z drzewami. Okazuje się, że nie wszystko zostało jeszcze powiedziane i niejedna historia wciąż czeka na odkrycie. Zapraszamy Was do tajemniczego i tylko pozornie niedostępnego świata leśnych relacji, który, jak się przekonacie, funkcjonuje bardzo podobnie do naszego.

Warto wiedzieć

  • Do wyboru są dwie ścieżki zwiedzania mówiące o budowie drzewa oraz relacjach drzew w ekosystemie las.
  • Czas trwania to 60 minut.
  • Zwiedzanie odbywa się zawsze z edukatorem przyrodniczym.
  • Wystawa jest mulitsensoryczna i angażuje swoją interaktywnością uczestników.
  • Limit osób, które mogą równocześnie zwiedzać wystawę to 15 osób.
  • Dla większych grup wymagana jest rezerwacja drugiej aktywności, na przykład warsztatów. Obie aktywności odbywają się wtedy równolegle.

Szczegółowe informacje wraz z opisami dwóch ścieżek zwiedzania znajdziesz w naszej ofercie. Można ją pobrać TUTAJ.

Zwiedzanie wystawy przyrodniczej z audioprzewodnikiem

Wystawę przyrodniczą naszego Centrum można zwiedzać również z audioprzewodnikiem. Przygotowaliśmy dla Was dwa scenariusze – historie, których narratorami są drzewa żyjące z nami w symbiozie – buki. Wszystkie ukazują życie lasu w ciągu dnia. Są one przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych.

Nasz leśny świat będziecie mogli odkrywać we własnym tempie – w kolejnych punktach Waszej wyprawy możecie spędzić tyle czasu, ile będziecie chcieli. Pamiętajcie jednak, że całe zwiedzanie jest zaplanowane na 45 minut.

Poznajcie zatem życie lasu z odmiennej perspektywy. Opowieści snute przez naszych bohaterów sprawią, że zobaczycie las ich oczami.

Miejsca zarezerwujecie i bilety kupicie tutaj.

Ceny biletów można sprawdzić tutaj.

Opowieść buka o swoim życiu

W lesie wszystko odbywa się według naturalnego rytmu. Każde drzewo, nawet to największe, swój początek miało w ściółce, każde było kiedyś nasionkiem, które opadło z drzewa, przyleciało niesione przez wiatr czy przetransportowane w dziobie sójki. O wyjątkowości drzew i ich fascynującym życiu opowie Wam nie kto inny jak samo drzewo: buk z Lasu Wolskiego.

Opowiedziana przezeń historia pozwoli Wam zrozumieć nie tylko budowę buka, ale również sposób, w jaki funkcjonuje ten niezwykły organizm, wzbudzając przy tym refleksję nad tym, ile drzewa jest… w nas samych.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Opowieść buka o lesie

Gdybyśmy chcieli odtworzyć historię lasu, najlepiej byłoby porozmawiać z drzewami. To właśnie one przechowują opowieści o życiu tego ekosystemu. Okazuje się, że nie wszystko zostało jeszcze powiedziane i niejedna historia wciąż czeka na swojego narratora.

Zapraszam Was do tajemniczego i tylko pozornie niedostępnego świata leśnych relacji, który, jak się przekonasz, funkcjonuje bardzo podobnie do naszego. Trafisz tu i na matczyną miłość i troskę, jak i zaciekłą konkurencję, na przyjazne gesty, sekretne pakty i rozpychanie się łokciami.

A wcześniej – posłuchaj fragmentu mojej opowieści.

Warsztaty ekologiczno-przyrodnicze

Z naszej miłości do przyrody, pasji i własnym zainteresowaniom stworzyliśmy zajęcia, dzięki którym zdobędziesz nowe umiejętności i wiedzę nie tylko dotyczącą przyrody, ale także i bieżących problemów z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Dbamy o to, aby nasi uczestnicy rozwijali nowe umiejętności lub znajdowali swoje życiowe pasje związane z naturą.

Warto wiedzieć

  • Tematyka warsztatów obejmuje zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne oraz umiejętności praktyczne.
  • Czas trwania to 45 minut.
  • Zajęcia zawierają część terenową, teoretyczną oraz praktyczną w różnych proporcjach.
  • Temat wybiera nauczyciel z oferty, uwzględniając zainteresowania grupy oraz wiek uczestników.
  • Warsztaty, zależnie od tematu, polegają na wykonaniu przez uczestnika konkretnej pracy, na przykład plastycznej, bądź tłumaczeniu konkretnych zagadnień w oparciu o wspólną pracę grupy na przygotowanych eksponatach.

Szczegółowe informacje wraz z tematami warsztatów znajdziesz w naszej ofercie. Można ją pobrać TUTAJ.

Spacery leśne

Las to nieograniczona przestrzeń do zdobywania nowych umiejętności, umożliwiająca praktykowanie uważności i skupienia, mogącą być też sposobem na integrację grupy. Stanowi idealną przestrzeń do podejmowania dyskusji i wzbudzania refleksji nad postawami życiowymi. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję do zaznajomienia się ze specjalistycznym sprzętem i poznania naukowego podejścia do rozwiązywania problemów lub po prostu zrelaksowania się i złapania chwili oddechu.

Warto wiedzieć

  • Temat spaceru wybiera z oferty nauczyciel, uwzględniając zainteresowania grupy oraz wiek uczestników.
  • Czas trwania to 90 minut.
  • Spacery nie są zwykłą przechadzką, zawierają aktywizujące formy angażujące uczestników.
  • Teren może być trudniejszy, ale jego charakter został dostosowany do wieku uczestników.
  • Należy pamiętać o ubiorze dopasowanym do lasu oraz warunków pogodowych.

Szczegółowe informacje wraz z tematami spacerów znajdziesz w naszej ofercie. Można ją pobrać TUTAJ.