Sala dzienna

Odwiedziny naszej stałej ekspozycji to niebanalne spotkanie z lasem i jego mieszkańcami. Swoją historię opowie Wam buk zwyczajny i z pewnością po jej zakończeniu zwyczajnym nie będziecie chcieli go nazywać. Wiecie o czym szumią drzewa…? Bądźcie uważni, bo przed Wami mnóstwo leśnych sekretów do odkrycia. Podzielimy się z Wami naszą wiedzą o miejscu, które jest naszym domem.

Dla uczniów i osób dorosłych niezrównanym przewodnikiem po ścieżkach i piętrach lasu będzie buk.

Borsuk, wraz z puszczykiem i rzekotką z ogromną przyjemnością przeprowadzą między drzewami wszystkie młodsze dzieci.

Dowiedz się więcej...

Las znamy jak własną kieszeń. Możecie więc być pewni, że z nami poznacie go jak nigdy dotąd, a każdy spacer będzie przynosił nowe odkrycia. Z nami zobaczysz, dotkniesz i doświadczysz wszystkiego tego, co jest naszą codziennością, a często ucieka Twoim oczom gdy spacerujesz.

Czy wiesz, że rośliny i zwierzęta również mają swój Internet? Odkryjemy przed Wami mnóstwo sekretów, dzięki którym zobaczycie, że las to miejsce fascynujące, w którym nawet w nocy ani na moment nie przestaje tętnić życie. Czeka na Was również niespodzianka – odwiedziny miejsca, którego nie zobaczysz wybierając się na zwykły spacer leśnymi ścieżkami. W centrum „Symbioza” z naszą pomocą poznacie las od zupełnie innej strony i jesteśmy przekonani, że nie będziecie mogli już się doczekać samodzielnej wyprawy do lasu, by sprawdzić wszystko o czym Wam tutaj opowiemy.

Nasza wystawa to nie ekspozycje, wokół których będziecie się przechadzać patrząc z daleka. Każdy z nas zaprosi Was do wspólnego odkrywania, sprawdzania i doświadczania wszystkimi zmysłami. Zatrzymajcie się, posłuchajcie i sprawdźcie z nami ile można zrozumieć gdy popatrzycie na świat z innej perspektywy… naszej perspektywy.

Sala nocna

Słońce chowa się za widnokręgiem, zapada zmrok, nasze codzienne zajęcia i obowiązki dobiegają końca i sprawiają, że z przyjemnością kładziemy głowy na poduszkach by wypocząć.

Czy leśne życie rządzi się takimi samymi prawami? W sali nocnej naszego Centrum przekonasz się, że las jest pod tym względem niepowtarzalnym, funkcjonującym całą dobę ekosystemem. Las nie śpi nigdy. Gdy jedni jego mieszkańcy udają się na spoczynek, dla innych po zmroku zaczyna się czas wzmożonej aktywności.

 

Dowiedz się więcej...

Zapraszamy Cię do niezwykłej przygody angażującej zmysły. Nocą wzrok przestaje być najważniejszym źródłem poznawania otoczenia. Nasi leśni przyjaciele, dla których nocne życie jest codziennością, pokażą Ci, że natura nie odpoczywa, a po zmroku czasami w naszym bliskim sąsiedztwie dzieje się naprawdę wiele. Czeka na Was mnóstwo zagadek, których odkrywanie przybliży Wam nocne zwyczaje leśnych zwierząt.

Słyszysz szum drzew przerywany pohukiwaniem sowy? A może dostrzegasz jasną parę oczu, wnikliwie świdrującą otoczenie? Czy wiesz, które z leśnych zwierząt nie ma najmniejszego problemu z poruszaniem się w leśnych ciemnościach? Twoja ciekawość i uważność poprowadzi Cię po „leśnych ścieżkach nocą”. Niepowtarzalna, nocna przygoda, która pozwoli Ci na zaufanie innym zmysłom niż wzrok sprawi, że odtąd nawet za dnia las będzie brzmiał już dla Ciebie inaczej.

Posłuchaj o czym szumią drzewa, gdy zapada zmrok.