Oferta zajęć dla grup zorganizowanych dostępna jest do pobrania tutaj. 

Zdjęcia przedstawia edukatora prowadzącego grupę w sali dziennej ekspozycji stałej

Czas na las – zwiedzanie ekspozycji stałej

Spójrz na las z nowej perspektywy, bo nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Poznaj leśne historie, które zamieszkały w budynku Centrum. Nasi bohaterowie Buk, Borsuk, Rzekotka
i Puszczyk opowiedzą Wam o fascynującym świecie przyrody.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.
Czas trwania: 45 minut.

Oferta dla dzieci: ścieżka zwiedzania Borsuk 7-11.09 oraz 28-30.09 ; Rzekotka 14-18.09 i Puszczyk 1-4.09 oraz 21-25.09
Oferta dla młodzieży i dorosłych: ścieżka zwiedzania Buk (budowa drzewa lub relacje).

 

Zdjęcie przedstawia grupę idącą na spacer leśny w jesiennym Lesie Wolskim

Spacery leśne

Pełen niespodzianek spacer leśny po Lesie Wolskim to aktywność, podczas której zobaczycie las z zupełnie innej perspektywy – perspektywy jego mieszkańców. W przypadku złej pogody spacery zamieniane są na zajęcia warsztatowe na zadaszonym tarasie Centrum.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.
Czas trwania: 120 minut.

Tematy spacerów:
Poradnik Włóczykija – na spacerze uczestnicy dowiedzą się m.in. jaki ekwipunek zabrać na wycieczkę po lesie lub górach, jak odnajdować się w terenie względem stron świata, co to jest skala na mapie czy  jak używać podstawowego narzędzia nawigacyjnego, jakim jest kompas/busola. Omówione zostaną także oznakowania szlaków turystycznych oraz metody wzywania pomocy w sytuacjach awaryjnych, aby wycieczka była bezpieczna i przyjemna.
Termin zajęć: 1-4.09 oraz 28-30.09

Podróż do wnętrza lasu – w czasie spaceru przekonamy się, jak las może oddziaływać na nasze zmysły. Poczujemy nie tylko jak pachną rośliny, ale sprawdzimy też czy ziemia wszędzie pachnie tak samo. Posłuchamy w jaki sposób komunikują się między sobą zwierzęta, czy tylko ptaki w lesie śpiewają i jakim repertuarem dźwięków posługują się w rozmowach między sobą. Na koniec przekonamy się, jak wiele odcieni zieleni potrafi ukrywać w sobie las. Otwierając się na otaczającą nas przyrodę, poznamy wszystkie pietra lasu i dowiemy się jak poszukiwać śladów, tropów czy dźwięków poszczególnych zwierząt.
Termin zajęć: 7-11.09

W lesie o lesie – las jest pełen niespodziewanych obserwacji czekających na Wasze odkrycie. Wspólnie wyostrzymy nasze zmysły odkrywając, ile drzewa jest w nas samych. Gdy już sami zamienimy się w drzewa, odbędziemy podróż w czasie oglądając narodziny drzewa z nasiona, aż po drugie życie drzew w postaci zmurszałej kłody.
Termin zajęć: 14-18.09

Leśna kinezjologia
– leśny spacer z elementami kinezjologii. Nauka przyrody poprzez ćwiczenia ruchowe w naturze.
Termin zajęć: 21-25.09

Warsztaty przyrodnicze

Zapraszamy na niecodzienne doświadczenie, które poza jednorazowym spotkaniem z naturą podczas warsztatu, da Wam możliwość codziennego obserwowania i podglądania w jaki sposób mały fragment natury zmienia się w zależności od warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz czy od pory roku.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.
Czas trwania: 45 minut.

Tematy warsztatów:
Opowieść drzewa o swoim życiu – z małego nasiona, tworzy się wielka drzewna historia, bo każde drzewo ma swoją unikalną opowieść. W trakcie zajęć zobaczymy jak różnorodne mogą być nasiona drzew rosnących w Polsce, sprawdzimy, gdzie drzewo ma stopy i jak jest zbudowane. Nauczymy się także liczyć drzewne lata oraz odczytamy jakie wiadomości piszą drzewa na swoich liściach. Z naturalnych materiałów zbudujemy wspólnie model drzewa, który pozwoli nam lepiej zrozumieć z jakich części są zbudowane te fascynujące rośliny.
Termin zajęć:

Podróż przyrodniczą windą przez leśne piętra – zapraszamy na podróż przez piętra leśnego domu. Dowiemy się z czego zbudowany jest fundament lasu oraz jak ziemia wpływa na wzrost roślin. Przeszukamy dokładnie prawdziwą ściółkę leśną, aby sprawdzić co skrywa piwnica lasu. Udając się na kolejne piętra sprawdzimy, jak odróżnić krzew od drzewa oraz jak wygląda leśna młodzież. Naszą eskapadę po naturalnych piętrach zakończymy na leśnym dachu. W trakcie warsztatu wykonamy piętrowy model lasu, który jak się okaże ma wiele wspólnego z naszymi domami.
Termin zajęć: 21-23.09

Wywołując kliszę leśnych wspomnień – czy pamiętacie aparaty na klisze? Klisza od chwili wynalezienia pozwalała na to, by uwiecznione chwile zostawały z nami na dłużej. A co gdybyśmy Wam powiedzieli, że w Lesie Wolskim można znaleźć przyrodniczą kliszę, która po wywołaniu w Was zachwytu natury, odzwierciedli to, czego tylko zapragniecie? Podczas warsztatu wykonamy wyjątkowy obraz Waszego spojrzenia na las.
Termin zajęć: 11.09

Martwe drewno – współpraca całą grupą! Razem możecie zasiedlić kłodę, tworząc mikrosiedlisko. Wylosujcie swojego mieszkańca martwego drewna do wykonania i dowiedźcie się jakie prowadzi życie pod korą. Poznaj z nami bioróżnorodność kryjącą się w pniakach!
Termin zajęć: 

Historia utkana z przyrodniczego piękna Lasu Wolskiego – jeśli nawet byliście już w Lesie Wolskim zapraszamy Was do nowego spojrzenia na jego historię. Zaczniemy od opowieści, której naturalnymi aktorami będą leśne rośliny oraz wrażliwość na różnorodność świata przyrody. W trakcie warsztatów własnoręcznie wykonamy botaniczne krosna, na których postaramy się uchwycić jedną chwilę z życia lasu.
Termin zajęć: 25.09

Warsztaty ekologiczne

Podczas tych warsztatów dowiesz się jak produkować mniej odpadów i stworzyć coś z niczego. Poznasz zagrożenia dla środowiska przyrodniczego spowodowane konsumpcjonizmem oraz ogromne znaczenie racjonalnej gospodarki odpadami. Wspólnie znajdziemy nowe zastosowanie dla rzeczy, które zostały przeznaczone do wyrzucenia. Dołącz do coraz to większej grupy kreatywnych zero waste’owych działaczy na rzecz ochrony środowiska!
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.
Czas trwania: 45 minut.

Tematy warsztatów:
Wszyscy przyjaciele Puszczyka
– puszczyk jest jednym z dziewięciu gatunków sów zamieszkujących polskie lasy. Wśród tych zwierząt tak jak i wśród ludzi występują podobieństwa i różnice. Na warsztacie poznamy zróżnicowanie tych zwierząt oraz nauczymy się rozpoznawać poszczególne ich gatunki. Sprawdzimy, czy sowy mają jakieś upodobania i dlaczego są tak wyjątkowe! A może wykonaną własnoręcznie sowę, zabierzecie ze sobą do domu?
Termin zajęć: 7-9.09

Motanki
– przygotujemy zero-wastowe lalki motanki, poznając słowiańską tradycję. Motanki to amulety pomyślności i spełniania życzeń, wykonane ze skrawków materiałów. Podczas warsztatu poruszony zostanie również temat konsumpcjonizmu.
Termin zajęć: 04.09

Zielone selfie – jak mawiają użytkownicy Facebooka – „Nic tak nie cieszy, jak dobrze wykonane selfie”. Jednak na naszych warsztatach zyska ono zupełnie nowy wymiar – zieloności! Nasze selfie stanowić będzie swoiste wrota do odzyskania unikalnej łączności ze światem przyrody. Każdy z uczestników będzie mógł przedstawić własną wizję idealnego kontaktu człowieka z przyrodą, za pomocą zdjęcia wykonanego w plenerze. Do oprawy takiej fotografii posłużą zarówno naturalne przedmioty znalezione w lesie tj. patyki, liście i kamyki, jak również surowce wtórne typu: tektura i plastikowe butelki. Wszystko w duchu zero-waste, zgodnie
z porzekadłem: „Nie wyrzucaj – wykorzystaj”! Takie naturalne eko-dzieło sztuki będzie doskonałą ozdobą, którą każdy uczestnik zabierze ze sobą do domu, jako pamiątkę i dowód swojej osobistej relacji ze światem natury.
Termin zajęć: 28-30.09

Zamaskowani w bajce – zamień się w bohaterów Symbiozy: Borsuka, Rzekotkę, Puszczyka i Buka. Zamaskuj się z nami! Wciel się w bohaterów symbiozowej bajki „Jest takie miejsce”. Przy okazji poznaj życie mieszkańców Lasu Wolskiego.
Termin zajęć: 01-02.09

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne niezmiennie dostarczają naprawdę niezapomnianych wrażeń. Na zajęciach uczestnicy poznają techniki sztuki ceramicznej – m.in. modelowanie, odbijanie, zdobienie fakturami roślinnymi i pod okiem profesjonalnego ceramika, wykonają swoje własne prace. 
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.
Czas trwania: 120 minut.
Terminy zajęć: 04.09 oraz 11.09

Warsztaty ogrodnicze

Warsztaty mają za zadanie edukować dzieci w zakresie działań ogrodniczych. Składają się z części głównie praktycznej i odbywają się w formie zabawy. Spotkania odbywają się w pięknym otoczeniu przyrody i odbywają się sezonowo z uwagi na uzależnienie od warunków pogodowych.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.
Czas trwania: od 45 do 60 minut.