– Czy można opisać las w dwóch słowach…?
– Użyję dwóch!
– Słucham puszczyku…?
– Nie można.

– Dlatego właśnie zebraliśmy się tu wspólnie ja – borsuk, rzekotka i puszczyk. Chcielibyśmy opowiedzieć Wam coś o sobie, ale nie można tego zrobić nie mówiąc o całym naszym świecie.

Gdy odwiedzacie las spacerując, zbierając grzyby, czy odpoczywając upalnym latem w cieniu jaki dają drzewa, czasem mamy możliwość nieco Was poobserwować

Z tego powodu właśnie tutaj jesteśmy. Wydaje się nam, że możemy sobie bardzo pomóc i świetnie się zrozumiemy.

Wiecie dlaczego?

– Nasze światy są do siebie bardzo podobne, ponieważ bardzo złożone przez co niezwykle ciekawe. Leśna codzienność podobnie jak u Was to sieć powiązań, których musimy się nauczyć, żeby żyło się nam jak najlepiej.

– Przyjaźń między nami wydaje się więc bardziej niż pewna. Bardzo chcemy pokazać Wam nasze leśne życie, odkryć przed Wami – często niewidoczne gołym okiem sekrety i tajniki świata przyrody, bo przecież każda przyjaźń zaczyna się od poznania. Wytężcie wzrok, słuch i węch, aby z ogromną uważnością ruszyć w przygodę, dzięki której leśne ścieżki już nigdy nie będą wydawały się Wam takie same.

Niech ta podróż zaowocuje przyjaźnią łączącą nasze światy niczym SYMBIOZA.

Utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” w celu ochrony różnorodności biologicznej na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego zostało dofinansowane z Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.