Zwiedzanie ekspozycji stałej

Spójrz na las z nowej perspektywy, bo nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie. Poznaj leśne zakamarki w budynku Centrum wraz z naszymi bohaterami: Bukiem, Borsukiem, Rzekotką i Puszczykiem. To właśnie oni opowiedzą Wam o fascynującym świecie przyrody.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.

 

Spacery leśne

Odbywają się w Lesie Wolskim, a w przypadku złej pogody zamieniane są na zajęcia warsztatowe na zadaszonym tarasie Centrum. Pełen niespodzianek spacer leśny po Lesie Wolskim to aktywność, podczas której zobaczycie las z zupełnie innej perspektywy – perspektywy jego mieszkańców.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.

 

 

Spacery przyrodnicze – zajęcia wyjazdowe

Zajęcia odbywają się na terenach zielonych Gminy Miejskiej Kraków. Mogą być realizowane w różnej formie: gier, zabaw na świeżym powietrzu lub pokazów np. budowanie domku dla owadów lub karmnika dla ptaków, kule tłuszczowe z ziarnem dla ptaków. Spacer ma formę aktywnej rozmowy na temat przyrody wraz z omawianiem znalezionych i zaobserwowanych gatunków drzew i zwierząt.
Sugerowany wiek: od 5 roku życia.

Poniżej znajduje się lista różnorodnych form zieleni miejskiej wraz z proponowaną tematyką zajęć oraz ich lokalizacją. Istnieje możliwość zmiany miejsca realizacji danego tematu. Na liście zamieszczono jedynie nasze sugestie.

Park Miejski – spacer p.t. „Ptakoliczenie”. Podczas tych zajęć zaznajomimy się z podstawowymi gatunkami ptaków. Poznamy ich głosy oraz pióra. Sprawdzimy także, jak krakowskie parki miejskie są przygotowane na przyjęcie ptasich gości.
Przykładowe lokalizacje: Park Jordana, Park Bednarskiego.

Lasy Miejskie – las w mieście? Czemu nie! Zobaczycie, jak funkcjonuje las w mieście oraz czy miejski las różni się w jakimś stopniu od lasu naturalnego? Sprawdzimy też, czy lasy miejskie posiadają typowe warstwy naturalnego lasu i jakie gatunki drzew tam spotkamy.
Przykładowe lokalizacje: Las Borkowski, Las Wolski, Las Witkowicki.

Park Kieszonkowy – taka forma zieleni pokazuje, że małe jest piękne. Przestrzeń parku kieszonkowego to doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć edukacyjnych. Poznaj przyrodę tych małych perełek miejskiej przyrody.
Przykładowe lokalizacje: Ogród Lipowy, Ogród Leśny.

Pomniki przyrody – jak nauczyć się dbania o przyrodę? Bliskie poznanie pomników przyrody pozwoli nam na kontakt z formami ochrony przyrody powszechnie stosowanych w Polsce, a na które mamy bezpośredni wpływ.
Przykładowe lokalizacje: Lasek Mogilski, Aleja Jerzego Waszyngtona, Panieńskie Skałki.

Ścieżka martwego drewna – spacer p.t. „Ścieżka martwego drewna”. Podczas tych zajęć zaznajomimy się z funkcją martwego drewna. Poznamy podstawowe gatunki drewnojadów oraz zwierząt hibernujących się w martwym drewnie. Sprawdzimy dodatkowo jak ważną ostoją bioróżnorodności mogą być butwiejące kłody martwego drewna.
Przykładowe lokalizacje: Park Reduta.

Użytek ekologiczny – jak zadbać w mieście o skrawki bezcennych naturalnych ekosystemów? Odpowiedź jest prosta. Należy tworzyć użytki ekologiczne. Wizyta w jednym z miejskich użytków ekologicznych pozwoli Wam na bliższy kontakt z przyrodą. Poznamy jak taki użytek funkcjonuje w tkance miejskiej, odkrywając przy tym jego podstawowe walory.
Przykładowe lokalizacje: Łąki Nowohuckie, Staw Dąbie, Dolina Potoku Olszanickiego – Łąki Olszanickie.

Łąka kwietna – kwiaty lubią wszyscy – zarówno ludzie jak i zapylacze. Przebywając na łące kwietnej przekonamy się, jakie rośliny tu rosną oraz kto odwiedza łąki kwietne jedynie na chwilę, a które zwierzęta zdecydowały się tu zamieszkać na dłużej.
Przykładowe lokalizacje: łąka kwietna na krakowskich błoniach, Park Lotników.

Czwarta przyroda w mieście – czym jest czwarta przyroda w mieście? Jak postępować z terenami poprzemysłowymi? Czy przyroda zawsze odbiera, to co zabrał jej człowiek? Te trudne pytania znajdują łatwą odpowiedź w postaci spaceru po kamieniołomie Liban.
Przykładowe lokalizacje: Kamieniołom Liban.

Warsztaty przyrodnicze

Zapraszamy na niecodzienne doświadczenie, które poza jednorazowym spotkaniem z naturą podczas warsztatu, da Wam możliwość codziennego obserwowania i podglądania w jaki sposób mały fragment natury zmienia się w zależności od warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz czy od pory roku.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.

Warsztaty ekologiczne

Podczas tych warsztatów dowiesz się jak produkować mniej odpadów i stworzyć coś z niczego. Poznasz zagrożenia dla środowiska przyrodniczego spowodowane konsumpcjonizmem oraz ogromne znaczenie racjonalnej gospodarki odpadami. Wspólnie znajdziemy nowe zastosowanie dla rzeczy, które zostały przeznaczone do wyrzucenia. Dołącz do coraz to większej grupy kreatywnych zero waste’owych działaczy na rzecz ochrony środowiska!
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.

Warsztaty ogrodnicze

Warsztaty mają za zadanie edukować dzieci w zakresie działań ogrodniczych. Składają się z części głównie praktycznej i odbywają się w formie zabawy. Spotkania odbywają się w pięknym otoczeniu przyrody i odbywają się sezonowo z uwagi na uzależnienie od warunków pogodowych.
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.

Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne niezmiennie dostarczają naprawdę niezapomnianych wrażeń. Na zajęciach uczestnicy poznają techniki sztuki ceramicznej – m.in. modelowanie, odbijanie, zdobienie fakturami roślinnymi i pod okiem profesjonalnego ceramika, wykonają swoje własne prace. 
Sugerowany wiek: od 6 roku życia.

Uwaga! Ze względu na obecne obostrzenia zajęcia są zawieszone.

Zdjęcie przedstawiające zielone zioła w doniczkach

Warsztaty i lekcje wyjazdowe dla przedszkoli i szkół

 
Zajęcia w salach przedszkolnych i szkolnych
Nasze zajęcia przyrodniczo-edukacyjne odbywające się w salach przedszkolnych i szkolnych sprawiają, że przyroda wprost przychodzi do Was. Poczujcie bliżej związek z naturą pracując na naturalnych materiałach, doświadczając multisensorycznie otaczający nas świat.

Zajęcia w ogrodach przedszkolnych i szkolnych
Proponowana tematyka zajęć realizowana jest w formie swobodnego poznawania roślin
i zwierząt zamieszkujących przedszkolne i szkolne ogrody. Przebywanie na świeżym powietrzu będzie okazją do edukacji poprzez zabawę oraz poznawanie najbliższego świata przyrody. Taki pierwszy krok jest niezwykle ważny, a pod czujnym okiem edukatorów przedszkolny czy szkolny ogród zamienia się w magiczne miejsce spotkania dzieci, młodzieży i przyrody.

Prosimy o kontakt w celu przedstawienia pełnej oferty dopasowanej do Państwa zainteresowań.