
Jest takie miejsce...
Jest takie miejsce, w samym sercu Lasu Wolskiego, gdzie niegdyś mieściła się wzięta kawiarnia, wybudowana w pobliżu powstającego Kopca Piłsudskiego i zyskującego na popularności Ogrodu Zoologicznego. Znacjonalizowana w nowych warunkach politycznych po II wojnie światowej, nie straciła swojego uroku, a odbywające się tu potańcówki po dziś dzień z rozrzewnieniem wspominają dawni bywalcy.
Dzisiaj mieści się tutaj Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”, a sam budynek, który od lat 90. ubiegłego wieku popadał w ruinę, został odrestaurowany i zaadaptowany na potrzeby edukacyjne z dbałością o zabytkową substancję, a równocześnie z wykorzystaniem proekologicznych rozwiązań technologicznych – zielonego dachu, energooszczędnych urządzeń, pomp ciepła i rekuperacji, paneli fotowoltaicznych.

Każda osoba...
Każda osoba znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno grupy zorganizowane, przedszkolne i szkolne oraz rodziny z dziećmi, jak i młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy. Jest w czym wybierać: wystawy przyrodnicze ukazujące życie lasu w dzień i w nocy; warsztaty o różnorodnej tematyce; leśne wyprawy, w tym spacery nocne, rodzinne rajdy turystyczne, włóczęgi zupełnie bez planu; przyrodnicze urodziny. Tuż obok budynku znajduje się miejsce ogniskowe, spirala ziołowa, rabaty podniesione służące do prowadzenia zajęć edukacyjnych, a na kawiarnianych stolikach na tarasie – oprócz kaw, ciast i lodów – można znaleźć rozmaite przyrodnicze skarby i zadania do rozwiązania.

Zwiedzając wystawę...
Zwiedzając wystawę, zarówno z edukatorem, pasjonatem przyrody, jak i audioprzewodnikiem, można popatrzeć na naturę z zupełnie innej perspektywy – nie ludzkiej, jaką najczęściej przyjmujemy, ale mieszkańców lasu – borsuków, rzekotek, puszczyków i buków. To oni zapraszają nas, ludzi, do siebie i snują opowieści o swoim domu – jak im się żyje, co porabiają, jak urządzają wnętrza, skąd biorą jedzenie. Dzięki antropomorfizacji zwierząt i roślin oraz osadzeniu opowiadanych przez nich historii w ludzkim doświadczeniu stają się one nam bliższe i w efekcie – pozwalają zrozumieć, że i my, ludzie, jesteśmy nieodłączną częścią przyrody. Część wystawy jest utrzymana w konwencji escape roomu, a zwiedzające go osoby ruszają, niczym zespół badaczy lub detektywów, rozwiązywać kolejne zagadki, ucząc się od zwierzęcych bohaterów gry przydatnych w lesie umiejętności – uważnego słuchania od nietoperzy, pracy zespołowej od mrówek, rozpoznawania głosów zwierząt od rzekotek.

Przygotowane przez edukatorów...
Przygotowane przez edukatorów zajęcia warsztatowe i spacery odbywają się w Lesie Wolskim. Dzięki temu ich uczestnicy mogą zanurzyć się wprost w leśnej przyrodzie i rozwijać bliskie relacje z naturą. Na warsztatach pracujemy z wykorzystaniem naturalnych materiałów i doświadczamy otaczającego nas świata wieloma zmysłami. Poruszamy różnorodną tematykę, od bushcraftu i byciu w dzikiej przyrodzie przez rozmaite techniki plastyczne i rzemieślnicze po uważną obserwację przyrody, również z wykorzystaniem metod, jakimi posługują się biolodzy czy leśnicy. A swobodna przechadzka to najlepsza okazja do dostrzeżenia, jak przyroda zmienia się w rytmie kolejnych pór roku i wysłuchania historii roślin i zwierząt zamieszkujących ostępy naszego lasu. Spacer pozwala również oderwać się od zgiełku miasta i pędu codziennego życia oraz zyskać chwilę spokojnego relaksu, pełnego leśnych zapachów, szumu drzew oraz ptasich śpiewów.