Symbioza

Witamy Was serdecznie w Symbiozie. Być może zastanawiacie się, dlaczego gospodarzami tego miejsca są borsuk, puszczyk i rzekotka?

Jesteśmy mieszkańcami lasu, w którym się znajdujecie, i chcielibyśmy opowiedzieć Wam o naszym świecie. A jest o czym opowiadać. Las przecież to nie tylko zbiór drzew rosnących obok siebie. Tutaj toczy się całe nasze życie, którego sekrety postaramy się przed Wami odkryć. Zależy nam bowiem na tym, żeby Wasz i nasz świat lepiej się rozumiały.

– Czy można opisać las w dwóch słowach…?

– Użyję dwóch!

– Słucham puszczyku…?

– Nie można.

Dlatego właśnie zebraliśmy się tu wspólnie – borsuk, rzekotka i puszczyk. Chcielibyśmy opowiedzieć Wam coś o sobie. Nie można tego jednak zrobić, nie mówiąc o całym naszym świecie.

Gdy odwiedzacie las, spacerując, zbierając grzyby lub odpoczywając podczas upalnego lata w cieniu, jaki dają drzewa, czasem mamy możliwość nieco Was poobserwować. 

I właśnie dlatego tutaj jesteśmy. Mamy nadzieję, że świetnie się zrozumiemy i będziemy mogli bardzo sobie pomóc.

Każdy z nas potrafi o życiu lasu powiedzieć coś innego. Puszczyk, latając, jest w stanie zobaczyć rzeczy, których nie widzi borsuk, a rzekotka opowie Wam o miejscach, których borsuk i sowa nie odwiedzają.

Zamiast książek, zeszytów i plecaków będą Wam potrzebne tylko wzrok, słuch, dotyk i węch. My właśnie w taki sposób doświadczamy lasu i tego chcemy nauczyć również Was.

Tutaj na każdym kroku coś się dzieje. Trzeba tylko umieć to dostrzec. Pomogą Wam w tym właśnie Wasze zmysły.

Przekonacie się, że powiedzenie „o czym szumią drzewa” to nie tylko przenośnia. Każdy las ma przecież swoją niepowtarzalną historię, przekazywaną z pokolenia na pokolenie wszystkim jego mieszkańcom. 

Z ogromną przyjemnością opowiemy Wam o naszym leśnym świecie. Wszystko w nim ma swój cel i nic nie dzieje się bez przyczyny.

Nasze życie nie zawsze jest łatwe i proste, ale sieć wspólnych zależności sprawia, że każdy z nas ma tutaj swoje miejsce. Kochamy to miejsce i chcielibyśmy, aby również Wam stało się ono bliskie. Gwarantujemy zatem dobrą zabawę i świetną atmosferę, w której wspólne doświadczanie leśnego życia stanie się niezapomnianym spotkaniem z przyrodą.

Nasze światy są bardzo podobne do siebie, a złożoność, która je łączy, sprawia równocześnie, że są niezwykle ciekawe. Leśna codzienność, podobnie jak u Was, to sieć powiązań, których trzeba się nauczyć, żeby żyło się nam jak najlepiej.

Przyjaźń między nami wydaje się więc bardziej niż pewna. Bardzo chcemy pokazać Wam nasze leśne życie, odkryć przed Wami, często niewidoczne gołym okiem, sekrety i tajniki świata przyrody. Każda przyjaźń zaczyna się przecież od poznania. Wytężcie zatem wzrok, słuch i węch, aby z ogromną uważnością ruszyć w przygodę, dzięki której leśne ścieżki już nigdy nie będą wydawały się Wam takie same.

Niech ta podróż zaowocuje przyjaźnią łączącą nasze światy niczym Symbioza.

Spójrz na świat z innej perspektywy.

Nowe spojrzenie pozwala na zrozumienie.