Wianki w Symbiozie

Wydarzenie odbędzie się 21 czerwca i potrwa niemal cały dzień. Rozpocznie się o wschodzie słońca, zakończy zaś o takiej porze, by pozwolić jeszcze na wieczorną kontemplację zachodu słońca i innych muzycznych zdarzeń tego dnia w wybranym przez uczestniczki i uczestników miejscu.
Osią tego dnia są wydarzenia muzyczne: koncert Cisza w wykonaniu Ety Hox i Pruskiego, podczas którego w atmosferze spokoju i sąsiedztwie natury zanurzymy się w dźwiękach ambientu, oraz warsztaty dźwiękowe prowadzone przez te same osoby, podczas których poznacie podstawy produkcji muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki ambientowej.
Będą im towarzyszyć aktywności czerpiące na różne sposoby z symboliki sobótkowej i pracy z roślinami, jak również oparte na uważnym i czułym spojrzeniu na naturę, pozwalające odnaleźć harmonię jej rytmów i dźwięków oraz dostroić zmysły w oczekiwaniu na muzyczną ucztę rozbrzmiewającą ciszą w leśnym ekosystemie.
Wykreowane w ten sposób miejsce wypełni się istotami ludzkimi i nieludzkimi oraz oblecze tworzonymi przez nie dźwiękami, pozwalając w pełni zanurzyć się w jego przestrzeni i doświadczyć jej w nieznany wcześniej sposób.
4:30–6.30
Usłyszysz i zobaczysz to tylko o świcie – spacer ornitologiczny
Nawet znane miejsca o świcie wyglądają i brzmią zupełnie inaczej – bajkowo, tajemniczo. To, co sprawia, że letni świt jest tak niezwykły, to między innymi ptasi śpiew. Podczas dwugodzinnego spaceru po Lesie Wolskim posłuchamy, jak koncertują tutejsze ptaki. Perlista piosenka rudzika, śmiech dzięcioła czarnego, miękki trel kosa, energetyczny śpiew strzyżyka – to, i znacznie więcej! Usłyszymy i nauczymy się rozpoznawać po śpiewie około trzydziestu gatunków ptaków. Część z nich uda się nam także zobaczyć, ale nie tylko ptaków będziemy szukać. Świt w Lesie Wolskim dostarczy nam także innych, inspirujących wrażeń – miękkie światło, chłód poranka, parujące trawy, intensywna zieleń młodych, bukowych liści. To wszystko sprawi, że z takiego spaceru wrócimy orzeźwieni, zachwyceni światem przyrody i… może nieco niewyspani.
Prowadzenie: Tomasz Wilk
Sfinansowano ze środków wydzielonych do dyspozycji Dzielnicy VII Zwierzyniec w ramach zadania Z lasem na TY – edukacja dla osób dorosłych.
Informacje praktyczne:
Czas trwania: 120 minut
Spacer jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Uczestnicy spaceru powinni posiadać wygodny strój i obuwie, adekwatne do warunków atmosferycznych. Warto wziąć ze sobą lornetkę i termos z herbatą lub butelkę z wodą. W przypadku warunków pogodowych uniemożliwiających bezpieczne poruszanie się po lesie, spacer zostanie odwołany bądź przeniesiony na inny termin.
8:00–10:30
Kąpiel leśna
To praktyka uważnego bycia w lesie, która przynosi ogrom korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego! Sama idea jest prosta – doświadczamy zanurzenia się zmysłami w kontakt z przyrodą i podążamy za odczuciami oraz rodzącą się ciekawością. Tylko tyle i aż tyle. Jednak w świecie, który pędzi jak szalony, a nasze życie odbywa się w dużej mierze w świecie wirtualnym, zmysły są przytłumione, a nić relacji z naturą przerwana lub poluzowana. W niewielkiej grupie osób ruszymy do lasu na bardzo powolny, uważny spacer. Nie będziemy za dużo mówić, za to będziemy słuchać, wąchać, dotykać, obserwować i doświadczać. Przewodnik zaproponuje Ci różne aktywności pogłębiające kontakt z naturą, a Twoim zadaniem będzie jedynie zaciekawić się nimi i skorzystać z nich, jeśli uznasz, że chcesz to zrobić. Od czasu do czasu podzielimy się swoimi odczuciami lub zainspirujemy odkryciami. Nie musisz nic wiedzieć ani nic umieć.
Prowadzenie: Renata Bartnikowska
Sfinansowano ze środków wydzielonych do dyspozycji Dzielnicy VII Zwierzyniec w ramach zadania Z lasem na TY – edukacja dla osób dorosłych.
Informacje praktyczne
Czas trwania: 150 minut
Spacer jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Uczestnicy spaceru powinni posiadać wygodny strój i obuwie, adekwatne do pogody i leśnych warunków. Na spacer warto wziąć niewielką matę lub koc, na którym będzie można usiąść, środek na kleszcze i komary, termos z herbatą lub butelkę z wodą. W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających bezpieczne poruszanie się po lesie, spacer zostanie odwołany bądź przeniesiony na inny termin.
11:00–11:45 12:00–12:45
Leśne zioła – warsztaty zielarsko-przyrodnicze
Sobótka to czas, kiedy magia przenika do codzienności, a wydarza się to między innymi dzięki roślinom. Najbardziej wytrwali wyruszają w tę noc na poszukiwania kwiatu paproci… A my zapraszamy Was na spotkanie z ziołami! Bylicę, dziewannę, rutę, krwawnik i wiele innych starannie zbieranych roślin tradycyjnie wplatano w wianki, zabierano do domu, palono w ogniskach. Podczas warsztatów nauczymy się rozpoznawać gatunki, które towarzyszyły ludziom w obrzędach i w życiu, dowiemy się, jakie moce im przypisywano i jakie mają zastosowanie. Przy ogniu wspólnie spróbujemy też zaczarować rzeczywistość…
Prowadzenie: Magdalena Petryna
Sfinansowano ze środków wydzielonych do dyspozycji Dzielnicy VII Zwierzyniec w ramach zadania Z lasem na TY – edukacja dla osób dorosłych.
Informacje praktyczne:
Czas trwania: 45 minut
Warsztaty są przeznaczone dla osób dorosłych.
13:00–15:00
Zawsze po raz pierwszy – spacer kojący zmysły
Pod opieką doświadczonego przyrodnika – terenowca uczestnicy odkryją, jak natura wpływa na nasze zmysły i samopoczucie. Będzie to doskonała okazja, aby zrelaksować się w otoczeniu przyrody, wsłuchać się w szum liści i poczuć wyjątkowe zapachy lasu. Spacer pozwoli oderwać się od codziennego zgiełku i na nowo nawiązać więź z naturą, odkrywając ciekawostki na temat miejskiej przyrody.
Prowadzenie: Andrzej Trzeciak
Sfinansowano ze środków wydzielonych do dyspozycji Dzielnicy VII Zwierzyniec w ramach zadania Z lasem na TY – edukacja dla osób dorosłych.
Informacje praktyczne:
Czas trwania: 120 minut
Spacer jest przeznaczony dla osób dorosłych.
Uczestnicy spaceru powinni posiadać wygodny strój i obuwie, adekwatne do pogody i leśnych warunków. Na spacer warto wziąć środek na kleszcze i komary, termos z herbatą lub butelkę z wodą. W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających bezpieczne poruszanie się po lesie, spacer zostanie odwołany bądź przeniesiony na inny termin.
13:00–16:00
Dźwiękowe echa lasu – warsztaty dźwiękowe
Podczas warsztatów dźwiękowych wspólnie będziemy nasłuchiwać lasu, rejestrować odgłosy natury i tworzyć własne ambientowe kompozycje. To wyjątkowa okazja do rozwijania wrażliwości, kreatywności i muzycznej wyobraźni, pozwalająca czerpać inspirację wprost z otaczającego świata. Warsztaty są otwarte zarówno dla dzieci, jak i całych rodzin — dają niepowtarzalną możliwość wspólnego działania, zabawy i odkrywania muzyki ukrytej w przyrodzie.
Prowadzenie: Aneta Hudzik, Paweł Pruski
Informacje praktyczne:
Czas trwania: 180 minut
Warsztaty są przeznaczone dla rodzin z dziećmi od lat 10.
Prosimy o przyniesienie na warsztaty własnych słuchawek przewodowych.
17:00–19:00
Cisza – koncert ambientowy Ety Xox i Pruskiego
Zapraszamy na dwa koncerty ambientowe w wykonaniu Ety Hox i Pruskiego. W ogrodzie otaczającym Symbiozę, na leżakach, kocach i hamakach, będzie można wsłuchiwać się w ich autorskie live acty, stworzone specjalnie z myślą o tej przestrzeni. Ambient to muzyka, która łączy subtelne kompozycje z dźwiękami natury, tworząc atmosferę spokoju, refleksji i wyciszenia. Otaczający nas las doskonale współgra z tą estetyką, pozwalając doświadczyć ambientu w jego pełnym, naturalnym wymiarze.
Eta Hox – producentka, DJ’ka i artystka dźwiękowa z Krakowa. Od ponad dekady aktywna na polskiej scenie niezależnej, prezentuje sety DJ’skie i hybrydowe, w których swobodnie łączy ambient, techno, noise i muzykę eksperymentalną. Od 2024 roku rozwija również solowy projekt ambientowych live actów – kontemplacyjnych form dźwiękowych opartych na analogowym syntezatorze, samplingu i cyfrowej produkcji.
Pruski – producent muzyki elektronicznej, który od lat zgłębia pogranicza muzyki ambientowej oraz eksperymentalnej. Jego twórczość to unikalne połączenie organiczności z subtelną warstwą syntetyczną i nagraniami terenowymi, co owocuje niepowtarzalnymi i zaskakującymi przestrzeniami muzycznymi, nawiązującymi do fundamentów ambientu.
Informacje praktyczne:
Czas trwania: 120 minut
Na koncert zapraszamy wszystkich bez względu na wiek.
Koncert odbędzie się na zewnątrz. Prosimy o ubranie się w sposób adekwatny do warunków pogodowych. Warto wziąć ze sobą matę lub koc do siedzenia bądź hamak. W przypadku warunków atmosferycznych uniemożliwiających organizację koncertu na zewnątrz, zostanie on przeniesiony do pomieszczenia wewnątrz budynku.