Zaadoptuj poidełko!

Zaadoptuj poidełko dla ptaków!

Letnie upały dają się we znaki wszystkim, również zwierzętom. Jest okazja, aby im pomóc. Wystarczy, że zaopiekujesz się specjalnie przygotowanym przez nas poidełkiem dla ptaków i owadów.

Rozdawać będziemy je w Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie w Lesie Wolskim oraz na PrzyStani na plaży (kontener Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie stacjonujący na Bulwarze Kurlandzkim w okolicach mostu Kotlarskiego).

Waszym zadaniem będzie umieszczenie ich w pobliskich miejskich terenach zielonych i objęcie systematyczną opieką i nadzorem.

Jak możecie zostać opiekunem takiego poidełka?

Zapoznajcie się dokładnie z regulaminem i wypełnijcie formularz, następnie odbierzcie poidełko w wybranym przez Was miejscu.

Poidełka będą do odebrania w Symbiozie (od wtorku do soboty od 9 do 17) oraz na PrzyStani na plaży (od poniedziałku do piątku od 15 do 21, w sobotę i niedzielę od
11 do 21).

Podpisany regulamin możecie przekazać nam w momencie odbioru poidełka lub przesłać skan na adres mailowy edukacja@symbioza-krakow.pl

 Udział w akcji jest bezpłatny i trwa do wyczerpania zapasów!

Gdy wszystkie poidełka znajdą już swoich opiekunów, stworzymy interaktywną mapę, dzięki której będziecie mogli sprawdzić ich dokładną lokalizację.

Regulamin akcji do pobrania znajdziecie tutaj.

 

Jak prawidłowo opiekować się poidełkiem?

Poidełko powinno być ustawione w ustronnym, zacisznym oraz zacienionym miejscu na terenie Gminy Miejskiej Kraków(na niezagrodzonym, ogólnodostępnym terenie parków, skwerów lub innych terenów zieleni), w odległości minimum 2m od krzewów i innych roślin, które mogłyby stanowić miejsce ukrycia dla drapieżników mogących stanowić zagrożenie dla ptaków (np. kotów).

Na dnie poidełka należy umieścić kilka kamieni, na których ptaki będą mogły wylądować i bezpiecznie napić się wody, a w przypadku wpadnięcia do wody pomogą im się z niej wydostać.

Woda w poidełku powinna być uzupełniana i wymieniana w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na 3 dni a podczas upałów raz na dobę, ze względu na szybkie parowanie oraz możliwość szybkiego rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Ciągłość zapewnienia czystej wody w poidełku jest bardzo ważna, ponieważ ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego miejsca.

Poidełko powinno być utrzymywane w należytej czystości – zabrudzona woda powinna być niezwłocznie wymieniona na czystą i chłodną.

W przypadku wystąpienia osadu na ściankach lub dnie poidełka, należy niezwłocznie takie zanieczyszczenie usunąć za pomocą gąbki lub szczotki; dopuszczalne jest także użycie drobnego piasku do czyszczenia szczególnie uporczywych zanieczyszczeń.

Zabronione jest używanie jakichkolwiek detergentów i chemikaliów podczas czyszczenia poidełka.

Do uzupełniania wody w poidełku należy używać czystej i chłodnej wody z sieci wodociągowej lub innego źródła zapewniającego odpowiednią czystość wody.

Poidełko można zostawić również na okres zimowy, jednak wówczas należy zwracać uwagę na to, aby woda nie zamarzła.

Niezależnie od pory roku poidełko należy systematycznie sprawdzać, zarówno jeśli chodzi o uzupełnianie wody i jego czystości, jak również ze względu na ryzyko uszkodzeń lub kradzieży poidełka.

W przypadku kradzieży lub uszkodzenia poidełka, należy bezzwłocznie poinformować o tym Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” Zarządu Zieleni Miejskiej – telefonicznie pod numerem 12 201 88 40 lub mailowo edukacja@symbioza-krakow.pl