Wiele miesięcy przygotowań. Kilkadziesiąt zaangażowanych osób. Czy to nasiono, czy to książka – wszystko musiało być dokładnie na swoim miejscu, by Pawilon Okocimski mógł zacząć pełnić nową funkcję – Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

W końcu, 29.02.2020 r. po blisko rocznej działalności terenowej otworzyliśmy swoje ekspozycje stałe, których zwiedzanie to wyjątkowa możliwość zapoznania się z życiem leśnym. Po uruchomieniu zapisów, wszystkie bilety na zwiedzanie ekspozycji zostały zarezerwowane w zaledwie dwie godziny! Telefon urywał się od zapytań: „to kiedy będzie można Państwa odwiedzić…?”. Przez kolejne dwa tygodnie gościliśmy uczniów krakowskich szkół i przedszkoli. Wszystko zaczęło układać się w „symbiozową” całość. 

Niestety, zgodnie z odgórną decyzją w związku z pandemią COVID-19, nie mogliśmy już przyjmować gości w budynku naszego Centrum. Zapadła decyzja trudna, ale najrozsądniejsza dla wszystkich – najważniejsze było przecież bezpieczeństwo. Jako jedna z pierwszych placówek edukacyjnych przeszliśmy do działalności online.


Po chwilowym zamieszaniu w związku z organizacją pracy zdalnej, sprawnie ruszyliśmy do działania. Koniecznie chcieliśmy pokazać Wam przyrodę tak, byście w domu poczuli się jak na spacerze leśnym. Zaczęło się intensywne nagrywanie filmów przez naszych Edukatorów, z czego końcowo zrodziła się idea stworzenia własnego kanału na Youtube. Powstała dzięki temu seria „wirtualne spacery przyrodnicze” oraz realizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej seria „proponowane użytki ekologiczne w Krakowie”.

Facebook również stał się naszym głównym kanałem komunikacji z Wami. Zamieszczaliśmy liczne recenzje książek oraz propozycje e-warsztatów – kulinarnych czy „zrób to sam”. Zorganizowaliśmy wydarzenie online „pierwszy roczek mrówek CEE Symbioza” i świętowaliśmy je serią materiałów na ich temat.


Dodatkowo, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczniów, nauczycieli i rodziców nagraliśmy kilkanaście e-lekcji zgodnych ze szkolną podstawą programową.

Czerwiec natomiast przywitał nas dobrymi wiadomościami. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla Was wydarzenie „pamiętnik odkrywcy skarbów leśnych”. Mogliście go wykonać całkowicie samodzielnie, spacerując ze stworzoną przez nas kartą pracy w dowolnie wybranym przez Was miejscu wśród zieleni.

Z kwarantanny wyszliśmy obronną ręką. Nabyliśmy wiele cennych umiejętności, które wykorzystujemy już w normalnym trybie pracy. Kto by pomyślał, że tak to się wszystko potoczy?

Bądźcie zdrowi – przecież już jest pięknie!

Gdzie możecie nas znaleźć?
Strona www: www.symbioza-krakow.pl
Facebook: www.facebook.com/CEESymbioza
Youtube: www.youtube.com/channel/UCwzZkg6bnm_9pFd4EHzHzjw
Instagram: www.instagram.com/cee_symbioza