Wzrok rozpoznaje barwę i kształt…

Słuch wychwytuje dźwięk…

Węch rejestruje zapach…

Smak rozpoznaje po prostu… smak (lub bezsmak )…

Dotyk odbiera ciało (jako ciało), czyli wszystko, co namacalne…

W traktacie filozoficznym „O duszy” Arystoteles wyróżnił pięć podstawowych zmysłów człowieka oraz opisał środki niezbędne do poznania wszystkiego, co nas otacza. Obecnie nauka wyróżnia już ponad dwadzieścia różnych zmysłów, między innymi równowagi czy proprioceptywny, czyli kinestezja lub inaczej – czucie głębokie.

Jako edukatorzy przyrodniczy uwielbiamy wykorzystywać tę wiedzę! Projektując i prowadząc nasze zajęcia w Symbiozie, staramy się  angażować jak najwięcej zmysłów naszych uczestników. Empiryczne poznawanie świata przyrody, zwłaszcza przez najmłodszych, pozostawia w nich niezatarte wrażenia. Niektórzy z nas nazywają to „kotwiczeniem wiedzy”. Działa to tak, że każde przekazanie informacji lub porcji wiedzy bądź przedstawienie procesu biologicznego wymaga „poparcia” w świecie zmysłów. To właśnie dzięki nim można poznawać i uczyć się  przez doświadczanie. Jest to niebywale ważne, zwłaszcza w przybliżaniu ludziom świata przyrody.

To właśnie dlatego na naszych zajęciach można poprzytulać drzewo (angażując dotyk i węch), zajrzeć przez mikroskop do wnętrza liścia (posługując się wzrokiem), bądź zamknąć oczy i policzyć odgłosy lasu (wykorzystując słuch). Na naszych spacerach nie brakuje również ruchu. Każdy z odkrywców przyrody może poćwiczyć zmysł równowagi na mostku tybetańskim lub odkryć „niebo w gębie” podczas jedzenia własnoręcznie wykonanych muffinek z czosnkiem niedźwiedzim lub innymi leśnymi ziołami (aktywując i smak, i węch).

Nie można również zapomnieć o tym, na co wpływają i co w nas wywołują zmysły, czyli o emocjach. One również mają niebagatelne znaczenie w kotwiczeniu wiedzy. Nic nie zastąpi dumy dziecka z własnoręcznie wykonanej miseczki glinianej czy zadowolenia początkującego survivalowca z rozpalenia ognia krzesiwem. Ten charakterystyczny błysk w oku i uśmiech na twarzy uczestników naszych zajęć mówią wszystko!

Jeśli chcecie doświadczyć lasu i w pełni odczuć przyrodę oraz posiąść szczyptę biologicznej wiedzy, zapraszamy na nasze zajęcia. W tym sezonie nie zabraknie nowości i możecie być pewni, że damy zajęcie wszystkim Waszym zmysłom. Już w najbliższą sobotę praktyczne sposoby i techniki przetrwania w leśnej głuszy, czyli pierwszy w Krakowie kurs survivalowy dla rodzin z dziećmi, a w kolejną – leśne włóczęgowanie, czyli cztery godziny spokojnego bycia w zieleni.

Zapraszamy wszystkich… z otwartym umysłem i zmysłem… do zieleni!