Wielkimi krokami zbliża się wrzesień, kojarzony przez większość z nas z początkiem szkoły. Zależnie od wieku albo sami rozpoczynamy rok szkolny albo odprowadzamy w szkolne mury naszych potomnych. Tak czy inaczej, wszyscy czujemy ten klimat zaklęty w owocach kasztanowca. A czy nasze psy rozpoczynają edukację 1 września? Oczywiście, że nie! I po tym nieco przewrotnym wstępie chcielibyśmy powiedzieć kilka słów o uczeniu się psów.

Nauka w przypadku psów zaczyna się od pierwszego dnia po narodzinach, czyli dosyć wcześnie. Poprzez interakcję z matką i rodzeństwem szczeniak nabywa ważnych kompetencji społecznych. Dowiaduje się, jak mocno można ugryźć, żeby taka forma zabawy wciąż była akceptowalna i jak daleko można się posunąć w forsowaniu czyichś granic.

Kolejna niezwykle ważna informacja dotycząca uczenia się psów jest taka, że nasi pupile uczą się całe swoje życie. Jest bardzo prawdopodobne, że nauczenie danej komendy dziesięcioletniego psiego seniora zajmie więcej czasu niż uczenie jej szczeniaka, ale warto pamiętać, że nie jest to niemożliwe! Zwierzęta uczą się na wiele sposobów. W dużym uogólnieniu możemy powiedzieć o nauce metodą naprowadzania, wyłapywania, kształtowania i naśladowania.

Chcesz wiedzieć więcej na ich temat? Zapisz swojego psiaka do psiego przedszkola lub szkoły. Brzmi zabawnie? Być może tak, ale właśnie w takim miejscu doświadczony trener pomoże nauczyć naszego psiaka wielu przydatnych komend i zachowań a przy okazji zyskamy wspaniały bonus w postaci silnej więzi z naszym czworonogiem.