To dzięki Wam Symbioza będzie świętować 24 lutego swoje czwarte urodziny. Przez ostatnie cztery lata w Centrum zawiązywały się przyjaźnie, a serca otwierały się na kontakt z przyrodą. Dzieci szły do lasu czyste, a wracały szczęśliwie umorusane błotem. Dorośli także przychodzili do nas, bardzo często nie wiedząc, co ich czeka, a po chwili przekształcali kawałki drewna w dzieła sztuki wypełnione szacunkiem i zrozumieniem dla lasu.

Uczyliśmy się także i od Was nasi drodzy przyjaciele, dzieliliśmy Wasze troski, rozwiewaliśmy obawy, wspólnie stworzyliśmy wyjątkową przestrzeń do współdziałania w odkrywaniu piękna przyrody.

Już 24 lutego będziemy się z tego wszystkiego wspólnie cieszyć, a chcąc dać Wam to, co najlepsze przygotowaliśmy pakiet aż trzech rodzinnych warsztatów ekologiczno-przyrodniczych. Odbywających się o poranku i po południu, aby każdy z Was mógł wybrać odpowiednią dla siebie porę.

Zapraszamy. W bilety i wejściówki zaopatrzycie się tutaj.

Plan naszych urodzin wygląda następująco

10:00 – 10:45 Malujemy naturalnie z Borsukiem

Podczas warsztatu poznamy zaskakujące przepisy i przygotujemy naturalne i ekologiczne barwniki. Po skompletowaniu przyrodniczej palety barw wykonamy malowidła niczym pierwsi prehistoryczni malarze. Od wielu wieków ludzie uwieczniają przyrodę i jej elementy, od pierwszych malowideł naskalnych po zaawansowane grafiki komputerowe. Przyroda nas pociąga i inspiruje – dajmy się temu ponieść.

11:00 – 11:45 Zaplatamy makramy z Rzekotką

Makramy wróciły do łask i przebojem zdobywają kolejnych zwolenników. Na warsztacie nauczymy się prostych technik zaplatania splotów wykonując bukowe liście – będące piękną ozdobą lub też użyteczną serwetką np. pod kubek ciepłej ziołowej herbaty. Zdobędziecie także przy okazji wiedzę, dotyczącą bioróżnorodności drzew z Lasu Wolskiego. Zacznijcie przygodę z makramami niezależnie od swojego wieku!

12:00 – 12:45 Zwiedzamy ekspozycję nocną z Puszczykiem

Ekspozycja ukazująca tętniące życie lasu po zmroku w formie escape roomu cały czas stanowi przygodę, do której wracacie i to po kilka razy! Wcale nas to nie dziwi, ponieważ, to tutaj poczujecie się jak w prawdziwym nocnym lesie, doświadczycie wielu przygód, którym towarzyszyć będzie śmiech i dobra zabawa. Jak pewnie już wiecie puszczyk jest zwierzęciem aktywnym głównie nocą i na pewno go spotkacie… tylko czy Wy jesteście gotowi by wyruszyć na przyrodnicze śledztwo?

12:45 – 13:30 Malujemy naturalnie z Borsukiem

13:45 – 14:30 Zaplatamy makramy z Rzekotką

14:45– 15:30 Zwiedzamy ekspozycję nocną z Puszczykiem

Dźwiękowy krajobraz leśny

Warsztaty prowadzone przez edukatorów projektu Ptakofonia

Choć każda pora roku jest odpowiednia do obserwacji przyrody, to właśnie pod koniec zimy w lesie zaczyna się ruch. Leśny, ptasi zgiełk można odbierać jako jeden chór, w którym każdy w innym czasie śpiewa różne melodie. Można też wyłuskiwać z niego pojedynczych solistów i przysłuchiwać się, czym różnią się od siebie ich piosenki.
Czy są nieskomplikowane (wręcz banalne), jak u kowalika lub sikory modraszki, czy złożone, na przykład u strzyżyka czy zięby. Niektóre są powszechnie znane (bogatka, kos), a inne – skryte przed naszym codziennym słuchem (czyż, pełzacze).
Podczas spaceru po Lesie Wolskim poszukamy jego skrzydlatych mieszkańców i nauczymy się ich głosów – zarówno tych, którzy będą wracać właśnie z ciepłych krajów, jak i zimujących u nas. Ponadto – barwne opowieści, możliwość dotykania ptasich piór i chwila na umysłowe łamigłówki.

Budujemy przyjazne otoczenia

Warsztaty prowadzone przez edukatorów Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Zapraszamy Was na kreatywne warsztaty, podczas których będziecie mogli przekonać się, jak w prosty sposób każdy z nas może dbać o przyrodę i krajobraz.
Dorośli, biorąc udział w grze edukacyjnej, stworzą własną koncepcję zagospodarowania gminy, a przy tym dowiedzą się, jak żyć zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i właściwie gospodarować krajobrazem.
Ich pociechy będą miały okazję samodzielnie stworzyć własną koncepcję domu wpisującego się w krajobraz oraz zagospodarowania działki przyjaznej dla życia człowieka i przyrody.

Zapylaj do ogrodu

Warsztaty ogrodniczo-pszczelarskie prowadzone przez edukatorów Zarządu Zieleni Miejskiej

Czas rozpocząć śledztwo i odkryć, co właściwe dzieje się w warzywniaku. Mali i duzi detektywi, rozwiązując kolejne zagadki, poznają rolę zapylaczy w procesie powstawania smacznych warzyw i owoców. Ogrodnik i pszczelarz z zespołu Kraków w Zieleni zapraszają na kreatywny warsztat dla rodzin do tajemniczego ogródka, w którym historie roślin przeplatają się z zapylaczami.

Zapylaj do ogrodu

Warsztaty ogrodniczo-pszczelarskie prowadzone przez edukatorów Zarządu Zieleni Miejskiej

13:00 – 15:00

Budujemy przyjazne otoczenia

Warsztaty prowadzone przez edukatorów Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Spacer nocny Las wrażeń

W nocnym lesie będą czekać na nas przygody:

>>> Doświadczanie szepczących drzew

>>> Próba rozmów w języku zwierząt

>>> Czytanie przyrody wszystkimi zmysłami

>>> Krajobrazowa perspektywa nocnego lasu

Spotykamy się tradycyjnie pod Centrum i tym razem pomaszerujemy na Kopiec Józefa Piłsudskiego. Jak to u nas bywa, będzie na dziko i poza szlakami turystycznymi, dlatego prosimy o odpowiedni ubiór i obuwie umożliwiające komfortowe korzystanie z uroków lasu. Wyprawę zakończymy na Kopcu Józefa Piłsudskiego, gdzie wspólnie będziemy oglądać panoramę koron drzew na tle nocnego nieba. Po zakończeniu spaceru będzie możliwość powrotu do Symbiozy wraz z organizatorami.